Αποτελέσματα, σκόρερ και βαθμολογία στη Β' Εθνική

Μάγκικο «διπλό» (έστω και με την… ψυχή στο στόμα) σημείωσε ο Άρης στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Football League στις Σέρρες, εκεί, δηλαδή, όπου, πέρυσι, έχασε την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα!

Οι «κίτρινοι» το Σάββατο είδαν τον ψυχωμένο Πανσερραϊκό να ισοφαρίζει στο 77' (με το τρομερό σουτ του Τσιμίκα) το γκολ του Σόουζα από το 58', αλλά με τα τέρματα των Διαμαντόπουλου και Τζανακάκη στο 89' και στα… χασομέρια της αναμέτρησης επικράτησαν 3-1 παίρνοντας την 4η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα!

Η Παναχαϊκή -έπειτα από δύο στραβοπατήματα- φώναξε «παρών» και συνεχίζει να διεκδικεί την άνοδό της στη Super League!  Η ομάδα της Πάτρας πέρασε πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι μπορεί να δείχνει το τελικό 2-1 από την έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας και διατηρήθηκε στη 2η θέση της Football League. Συγκεκριμένα, οι «ροσονέρι» κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 9' με δράστη τον Μωραΐτη ενώ στο 27' διαμόρφωσαν και το 2-0 με τον Μασούρα και απλώς οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις.

«Πάρτι» μπροστά σε 5.000 και πλέον οπαδούς του στο «Θ. Βαρδιονογιάννης» έκανε ο ΟΦΗ το Σάββατο. Αν και για 40 λεπτά η προβληματική αλλά σκληροτράχηλη Βέροια ζόριζε τους Κρητικούς, από το γκολ του Κουτσιανικούλη, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, και έπειτα, όλα έγιναν πιο εύκολα για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, που επικράτησε, τελικά, 3-0 και, έστω και προσωρινά, «σκαρφάλωσε» στη 2η θέση της Football League.
Πριν «λύσει τον γόρδιο δεσμό» ο 29χρονος μεσοεπιθετικός, πάντως, οι «ασπρόμαυροι» είχαν προλάβει να σημαδέψουν δύο φορές το δοκάρι του Γιαγκιόζη, αρχικά στο 7', με φάουλ του Ντίνα και στη συνέχεια με σουτ του Μάνου, στο 34'. Ο τελευταίος, πάντως, δεν αστόχησε στα χασομέρια του α' μέρους (45'+3') από τα 11 βήματα (ο Λαζόπουλος έκανε χέρι στη μεγάλη περιοχή, έπειτα από προσπάθεια του Βουό), για το 11ο γκολ του στη σεζόν και το 2-0 της ομάδας του.

Το φιλμ της 16ης αγωνιστικής (αποτελέσματα, σκόρερ και βαθμολογία) έχει ως εξής: