Στο +5 ο Άρης από τη δεύτερη Παναχαϊκή

Έχασε έδαφος στη μάχη της ανόδου η Παναχαϊκή με ισοπαλία στην έδρα της κόντρα στον Πανσερραϊκό κι έτσι ο Άρης, που νίκησε έστω και δύσκολα με 1-0 τη Σπάρτη αύξησε τη διαφορά από τους Πατρινούς στους πέντε βαθμούς.

Οι «κοκκινόμαυροι» κόλλησαν στο 1-1 απέναντι στον Πανσερραϊκό και άφησαν για δεύτερη σερί αγωνιστική δύο βαθμούς. Πλέον σε απόσταση αναπνοής είναι ο ΟΦΗ, που πήρε τρίποντο στα χαρτιά λόγω Αχαρναϊκού και πλησίασε στον πόντο τους Πατρινούς.

Οι «κίτρινοι» πήραν ακόμη ένα… επαγγελματικό τρίποντο, καθώς αυτή τη φορά επικράτησαν 1-0 της αξιόμαχης Σπάρτης. Με τους Μπαστακό και Χαντί να κάνουν ντεμπούτο, παρέταξε τον Άρη κόντρα στην Σπάρτη ο Δημήτρης Σπανός. Οι Θεσσαλονικείς δυσκολεύονταν πάρα πολύ να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ. Τα λεπτά περνούσαν, ο Άρης δεν έβρισκε διαδρόμους προς την εστία των φιλοξενούμενων αλλά στο 73ο λεπτό… λυτρώθηκαν! Μετά από φάουλ του Βαλεριάνου, ο προωθημένος Δεληζήσης έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Γιακουμή για το 1-0. Αυτό το σκορ παρέμεινε μέχρι το φινάλε και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν ακόμη ένα τρίποντο.

Στα υπόλοιπα ματς είχαμε… χαρές για τους γηπεδούχους. Με γκολ του Κανούλα στο 77’ ο Απόλλων Λάρισας έριξε στο καναβάτσο τον Απόλλωνα Πόντου (1-0), ο οποίος έχει μείνει πολύ πίσω. Την ίδια ώρα, ανεβαίνει διαρκώς ο Εργοτέλης. Με άμυνα μπετόν-αρμέ και λυτρωτή για ακόμα μια φορά τον Κάιπερς, οι Κρητικοί επικράτησαν με 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και βγήκαν έξω από τις θέσεις του υποβιβασμού.