Ελπίδες για Πανελευσινιακό, «βούλιαξε» με 1-3 την Καλλονή

Μπορεί να μην είχε διπλό μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα ο Πανελευσινιακός, όμως, το πήρε την πιο κρίσιμη στιγμή. Το απόγευμα της Δευτέρας (1/5) πέρασε με 3-1 από τη Μυτιλήνη κόντρα στην Καλλονή στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής κρατώντας έτσι στο ακέραιο τις ελπίδες του για παραμονή.

Η ομάδα του Γ. Βαζάκα έφτασε τις τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα ματς και έπιασε την Καλλιθέα στους 24 βαθμούς, ενώ παρέμεινε στο -4 από τη ζώνη της σωτηρίας. Ακολουθούν, πάντως, δύο πολύ δύσκολα ματς για εκείνους με Απόλλωνα Σμύρνης και Τρίκαλα.

Όσο για την Καλλονή, αυτή η ήττα, η πέμπτη στη σειρά, ήταν και καταδικαστική. Στο πιο σημαντικό σημείο της σεζόν η ομάδα κατέρρευσε και απομένουν μόνο μαθηματικές ελπίδες πλέον για εκείνη δεδομένου ότι εξακολουθεί να βρίσκεται στους 19 βαθμούς και στο -9 από τον Αιγινιακό.

Η Καλλονή βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ζουλιώτη να ανοίγει το σκορ στο 42'. Δύο λεπτά μετά, όμως, έγινε το 1-1 με τον Κωνσταντινίδη ύστερα από αναταραχή στα καρέ των γηπεδούχων.

Τα γκολ συνεχίστηκαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού στο 50' ο Κωνσταντινίδης έκανε την ανατροπή (1-2). Έτσι η ψυχολογία του Πανελευσινιακού ανέβηκε στα ύψη και αυτό φάνηκε στη συνέχεια.

Η Καλλονή δεν αντιδρούσε, οι παίκτες της έχαναν τα μαρκαρίσματα εύκολα και στο 63' ο Κωνσταντινίδης άγγιξε το χατ τρικ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά, όμως, έγινε το 1-3 με τον Κασνέτση και εκεί τελείωσαν όλα.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Μέγκαχεντ (55' Μέξης), Σάββα (36' λ. τρ. Αποστόλου), Ευαγγελιδάκης, Γιουκαρής, Λίταινας, Σισέ, Λαμπράκης, Σοφιάνης (68' Δικαιόπουλος).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκόμεζ, Κωνσταντινίδης, Τσίγκρος, Κολόκας, Ζέλιος, Γραικός, Σιλιγαρδάκης, Κρισμάρεβιτς, Καζνέτση, Σέλμπι (56' Δημόπουλος), Αγγελούδης.

πηγή: a-sports