Το φιλμ της 15ης αγωνιστικής της Football League

Στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής, Απόλλων Σμύρνης και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σε ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις. Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο από τους παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου, ωστόσο η απερισκεψία του Ντούνη, που αποβλήθηκε στο 47', «βοήθησε» την «ελαφρά ταξιαρχία» να επανέλθει στο παιχνίδι. Στο 14’ ο Παυλίδης πάσαρε στον Ίλιτς και ο Σέρβος επιθετικός έκανε το 0-1. Ο Ντούνης στο 34’ «χόρεψε» τον Μπαρτολίνι και με ωραία κίνηση νίκησε τον Ταΐρη, κάνοντας το 0-2.

Ο Άρης είχε βάλει γερές βάσεις για ένα σπουδαίο «διπλό», αλλά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξαν οι ισορροπίες, όταν στο 47’ ο Ντούνης αντίκρισε σωστά την δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για ολόκληρο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι, έχοντας πια το αριθμητικό πλεονέκτημα, πήρανε τα ηνία του αγώνα, Η πίεση του Απόλλωνα ήταν αφόρητη και απέφερε στο 53’, με την μπάλα να φτάνει στον Αλμπάνη, που μείωσε σε 1-2. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και δικαιώθηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Ντάσιος με σουτ νίκησε τον Διούδη για το 2-2, κάνοντας την ανατροπή.