Δεύτερη η Λαμία, 1-0 τον Άρη-Αποτελέσματα και βαθμολογία

Μεγάλη νίκη με 1-0 πήρε η Λαμία στο ντέρμπι κόντρα στον Άρη, με τα... πέναλτι όμως-ένα που απέκρουσε ο Τσέναμο και ένα που λανθασμένα δεν του δόθηκε- να τον οδηγούν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η Λαμία πήρε το προβάδισμα με φοβερό σουτ του Βασιλόγιαννη στο 59’, ενώ ο Άρης θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 76’ με τον διαιτητή Καλογερόπουλο να μην υποδεικνύει πέναλτι σε χέρι του Παπαργυρίου.

Οι «κιτρινόμαυροι» διαμαρτύρονται και για μαρκάρισμα του Κοτσώνη στον Ιντζίδη εντός περιοχής, με τον διαιτητή, τελικά, να τους στέλνει στα έντεκα βήματα, μετά από χέρι του Όμο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ο Καπνίδης ανέλαβε την εκτέλεση όμως η Λαμία είχε... Τσενάμο, ο οποίος απέκρουσε και κράτησε το πολύτιμο τρίποντο για την ομάδα του.

Οι τρεις βαθμοί ανέβασαν την Λαμία στη δεύτερη θέση με 31 βαθμούς, με τον Άρη να ακολουθεί με 29 και στο -7 (με ματς λιγότερο) από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης.

Νίκη στην εκπνοή πήρε η Σπάρτη, που επικράτησε 2-1 του Αχαρναϊκού με γκολ του Οικονομόπουλου στο 90’, ενώ ο Αγροτικός Αστέρας επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού με γκολ του Τεγούση στο 72’.

Την πρώτη της νίκη για φέτος πήρε η Καλλονή επικρατώντας 2-0 της Καλλιθέας, ενώ τα Χανιά επιβλήθηκαν 3-0 του Πανελευσινιακού.

Πανελευσινιακός-Χανιά 1-3

(72’ Κωνσταντινίδης - 37’ Βανκεβάι, 43’ Σταματής, 63’ Αποστολόπουλος)

Καλλονή-Καλλιθέα 2-0

(35’ Γιουκάρης, 60’ πεν. Λαμπράκης)

Αχαρναϊκός-Σπάρτη 1-2

(59’ πεν. Μαρσελίνιο – 44’ Κατσαμπάς, 90+1’ Οικονομόπουλος)

Κισσαμικός-Παναιγιάλειος 2-1

(45’ Ενκουέμ, 65’ Στογιάνοφ - 54’ Κρητικός)

Πανθρακικός 0

** Ο Αχαρναϊκός έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση δύο βαθμών και ο Πανθρακικός αποχώρησε από το πρωτάθλημα.