Τρίτος βαθμός εκτός έδρας για τον Ρήγα, 1-1 με Αχιλλέα Ν.

Ο Σπαθής έκανε το 0-1 με πέναλτι στο ματς της Νεοκαισάρειας Ο Σπαθής έκανε το 0-1 με πέναλτι στο ματς της Νεοκαισάρειας

Το πρώτο τρίποντο εκτός έδρας δεν ήρθε για τον Ρήγα Φεραίο απέναντι στον ουραγό Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, αλλά και ο βαθμός της ισοπαλίας μετά το τελικό 1-1 μπορεί να χαρακτηριστεί θετικός για την ομάδα του Λάκη Μπακάλη, Ήταν η τρίτη ισοπαλία μετά απ’ αυτές με Εθνικό Φιλιππιάδας και Πιερικό σε σύνολο 8 αγώνων μακριά από το Βελεστίνο, όπου ο Ρήγας μετρά και πέντε ήττες. Καθοριστικό για το τελικό αποτέλεσμα ήταν το γεγονός ότι ο Ρήγας δέχθηκε αμέσως την ισοφάριση, αφού στο 23’ μπήκε μπροστά στο σκορ με πέναλτι του Σπαθή και στο 27’ ισοφαρίστηκε από τον Παγωνίδη.

Το «φιλμ» του αγώνα:

3' το δυνατό σουτ του Γκίκα έξω από την περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Κούζας.

6' Ο Μανίκας τροφοδότησε τον Νάκα, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να καταλήγει στα χέρια του Παπαγιάννη.

14' Φάουλ του Δερμίση από δεξιά και γυριστή κεφαλιά του Λαζαρίδη, με την μπάλα να φεύγει άουτ κοντά στο δεξί δοκάρι

21' Σουτ του Μανίκα έξω από την περιοχή, απομάκρυνε ο Παπαγιάννης και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί του Ρήγα

23' ΓΚΟΛ 0-1: Ο Ρήγας Φεραίος άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπαθή σε ανατροπή του Γκίκα, που ανατράπηκε εντός περιοχής, με τον διαιτητή Γκορτσίλα χωρίς να διστάσει να δείχνει την άσπρη βούλα στο δευτερόλεπτο

27' ΓΚΟΛ 1 -1: Μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας από πλευράς γηπεδούχων, ο Παγωνίδης με μακρινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για τον Αχιλλέα.

55' Πλασέ του Σέττου από μακρινή απόσταση, η μπάλα χτύπησε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού του Κούζα και έφυγε άουτ

60' Κόρνερ του Γκίκα, πρώτη κεφαλιά του Μπόρα, ο Αλεξίου μόνος του στο δεύτερο δοκάρι εξ επαφής δεν έβαλε δύναμη στο πλασέ του, με την μπάλα να κολλάει ελαφρώς στη λάσπη και τον Κούζα να μπλοκάρει

64' Εκτέλεση κόρνερ για τον Αχιλλέα με τον Μανίκα να πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

78' μετά το φάουλ του Κιπτίου από τα αριστερά, ο Σπαθής αλλοίωσε την πορεία της μπάλας και ο Κούζας έδιωξε σωτήρια.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ: Κούζας, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Σκέντος, Παγωνίδης, Τουλκερίδης, Φωκαΐδης (61’ Ζώβλικας), Δημηνάς, Πετρουζέλλης, Νάκας, Μανίκας

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Γκάγκας, Σπάθης, Αλεξίου, Μπόρας, Γεωργατζής (78’ Καναβός, Κιπτίου, Γκίκας (70΄Χύσα), Σέττος