Μπακάλης: "Ακόμη ένας βαθμός σωτηρίας"

Πολύτιμο βαθμό στη μάχη της παραμονής χαρακτήρισε ο Λάκης Μπακάλης το χθεσινό 1-1 στη Φιλιππιάδα. Συγκεκριμένα, ο τεχνικός της ομάδας του Ρήγα Φεραίου, ανέφερε: “Ένας πολύτιμος βαθμός, ακόμη ένας βαθμός σωτηρίας. Μπήκαμε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, στο πρώτο μισάωρο φαινόμασταν πολύ καλύτεροι σαν ομάδα. Είχαμε καλύτερο ρυθμό, καλύτερη ανάπτυξη, πάθος, ήμασταν μια ταχύτητα πιο μπροστά. Κάναμε το 0-1 και εάν ήμασταν πιο ήρεμοι, πιο έξυπνοι στη διαχείριση του παιχνιδιού, θα μπορούσαμε να κάνουμε ακόμη μία φάση για δεύτερο τέρμα. Θα μπορούσαμε να κρατήσουμε το 1-0 έστω κι έτσι. Από μια στημένη φάση που φοβόμασταν γιατί ο Εθνικός έχει ψηλά παιδιά και είναι δύσκολο κομμάτι να το αντιμετωπίσεις, φάγαμε ένα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, μπήκε καλύτερα η Φιλιππιάδα, μας πίεσε για δέκα-δεκαπέντε λεπτά αλλά από εκεί και πέρα νομίζω ξαναβρήκαμε τα πατήματα στο γήπεδο και συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό. Μας συνέφερε και μας βόλευε ο πόντος και ίσως για αυτό δεν βγήκαμε με αξιώσεις στην κόντρα”.
Ο προπονητής του Εθνικού Φιλιππιάδας, Δημήτρης Μπαλάφας δήλωσε: “Δυστυχώς καταφέραμε να πετάξουμε στα σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο και ευτυχώς καταφέραμε να ισοφαρίσουμε ενώ δεν δικαιούμασταν κάτι. Αντιθέτως στο δεύτερο, οι ποδοσφαιριστές μου μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δεν δώσαμε κανένα δικαίωμα στον Ρήγα Φεραίο να πατήσει στην περιοχή μας, τον κλείσαμε στο μισό γήπεδο, δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες, κάναμε φάσεις αλλά η μπάλα και ο διαιτητής δυστυχώς μας στέρησαν αυτή τη νίκη που θα μας έδινε μεγάλο αβαντάζ για την παραμονή. Στο γκολ του Γήτα δεν υπάρχει κανένα οφσάιντ. Μας αδίκησε φανερά και σήμερα η διαιτησία. Η ομάδα μας έχει ένα δύσκολο πρόγραμμα μπροστά της αλλά πιστεύω ότι θα καταφέρουμε εύκολα να μείνουμε στην κατηγορία”.