"Καθάρισε" ο Κοντοβάς για τον Σαρακηνό, 2-1 τον Πύρασο

• Published in ΕΠΣΘ
Πανηγύρι στο πρώτο γκολ του Σαρακηνού Πανηγύρι στο πρώτο γκολ του Σαρακηνού

Στο πιο σημαντικό από πλευράς ονομάτων παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΘ, ο Σαρακηνός επικράτησε με 2-1 τυ Πυράσου, προηγούμενος με 2-0 στο πρώτο μέρος. Ο Σαρακηνός ήταν καλύτερος αυτό το διάστημα και μετά από δοκάρι του Τσιουρή σκόραρε δύο φορές με τον Γιάννη Κοντοβά και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος. Ο μέσος των κοκκινόμαυρων είχε στην αρχή του ματς ένα φάουλ, που απέκρουσε ο Τσιλίγκος στο παραθυράκι, αλλά στο 34' ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Τσιουρής από τον Μαγιόγλου. Στο 39' διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, πετυχαίνοντας ένα γκολ χάρη στην ποδοσφαιρική ευφυία που τον διακρίνει. Η μπάλα μετά από κόντρα σε σουτ που έκανε πήρε ύψος και από θέση μέσα αριστερά της περιοχής με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά την έστειλε στην απέναντι γωνία του Τσιλίγκου για το 2-0.

Στην επανάληψη ο Πύρασος είχε την πρωτοβουλία, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Σιώμου, που κέρδισε ο ίδιος.