Θεαματικός, αλλά άτυχος ο Πρωτεσίλαος, 2-2 με Πελασγιακό

• Published in ΕΠΣΘ

Σε φιλικό που διεξήχθη στο Δημοτικό Γήπεδο Πτελεού, ο Πρωτεσίλαος αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Πελασγιακό, σε ένα παιχνίδι... “μαγική εικόνα”, με τους γηπεδούχους να έχουν τέσσερα (!) δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν τόσο καλά στον αγωνιστικό χώρο, λόγω της επίπονης προετοιμασίας, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 5', με τέρμα του πρώην ποδοσφαιριστή του Αλμυρού, Ράπτη.

Μετά το 0-1, μπορούμε να πούμε πως ο Πρωτεσίλαος “ξύπνησε” και με κύριο εκφραστή τον Αραπίτσα επισκεφτόταν συνεχώς τα καρέ της ομάδας της δεύτερης τοπικής κατηγορίας Φθοιώτιδας. Ο επιθετικός των γηπεδούχων σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι, μέχρι το 30' που ο Παπαδόπουλος κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει.

Η απάντηση ήρθε στο 35' από τον Κολλάτο, για λογαριασμό Πελασγίας (1-2). Ωστόσο, ο Αραπίτσας να δεν έχασε τρίτη ευκαιρία για γκολ, τρία λεπτά αργότερα, με συνέπεια να ισοφαρίσει.

Το τελικό 2-2, όπως είναι προφανές, λοιπόν, διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, με τον Πρωτεσίλαο στην επανάληψη να αξίζει σίγουρα το τέρμα της νίκης, καθώς είχε δύο ακόμα δοκάρια, με Παπαδόπουλο και Χασιώτη.

Επόμενο φιλικό για την ομάδα του Πτελεού απέναντι στον Αίαντα Σούρπης την Κυριακή εντός έδρας.

Πρωτεσίλαος: Τίτας, Μαλλιαρός, Μιχόπουλος, Σιαμανίκος, Ξηρομερίσιος, Κόρκος Κ., Χασιώτης Σ., Μαρικλέιν, Παπαδόπουλος, Αραπίτσας, Παναγιώτου Χ.

Αγωνίστηκαν επίσης και οι: Μάνος, Σιαμουρδάνης, Κόρκος Θ., Λάμπος.

Last modified onThursday, 01 September 2016 02:03