Αποτελέσματα και σκόρερ στα ματς της Κυριακής στο Κύπελλο της ΕΠΣΘ

Ο 15χρονος Τιμπλαλέξης της Δήμητρας αφιερώνει το γκολ που πέτυχε στον πατέρα του Ο 15χρονος Τιμπλαλέξης της Δήμητρας αφιερώνει το γκολ που πέτυχε στον πατέρα του

Με τρία γκολ του Καναβού, και από ένα των Μπακάλη, Τσιώλη, Μπόρα, Μπομπότη και  Παπαγεωργίου ο Ρήγας Φεραίος επικράτησε με το ευρύ 8-1 του Απόλλωνα Καναλίων στο Βελεστίνο για την πρώτη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ.

Στο πιο αμφίρροπο ματς ανάμεσα σε Διαγόρα και Πύρασο στο Στεφανοβίκειο, χρειάστηκε η παράταση, για να κριθεί ο τελικός νικητής. Αυτός ήταν ο Διαγόρας, ο οποίος ανέτρεψε μάλιστα το εις βάρος του 0-1 σε 2-1, ενώ ο κανονικός αγώνας είχε λήξει ισόπαλος 0-0. Να σημειωθεί ότι ο Πύρασος έπαιζε από το πρώτο μέρος (23') με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαγιόγλου.

Εξαιρετικός ήταν ο Μαγνησιακός κόντρα στον Ηρακλή στο γήπεδο της Ι.Μ. Δημητριάδος, περνώντας με το εντυπωσιακό 1-4, ενώ καταιγιστική ήταν η Δάφνη στη Νεάπολη, συντρίβοντας τον Πανιώνιο με 6-0.

Παλικαρίσια ήταν η νίκη της Ακρόπολης στο Σέσκλο με 2-1 επί της Σκιάθου, αφού μετά το 1-1 στο 46’ έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του γκολκήπερ Ανατολή.

Ο Θησέας επιβλήθηκε με 1-5 της θυγατρικής του Δύναμης στο γήπεδο της Αγριάς, πετυχαίνοντας και τα πέντε τέρματα στην επανάληψη και αφού πρώτα η Δύναμις είχε προηγηθεί στο πρώτο 45λεπτο.

Η Δήμητρα έφυγε με την πρόκριση από την Άλλη Μεριά, καταβάλλοντας με 0-3 την αντίσταση του Ιάσονα, που έπαιζε από το πρώτο μέρος με δέκα (αποβλήθηκε παίκτης των γηπεδούχων για αντιαθλητικό χτύπημα εκτός φάσης στον Στεφανή). Για δεύτερο συνεχόμενο ματς στον θεσμό σκόραραν οι νεαροί Κακλιάς και Τιμπλαλέξης (15χρονος). Ο δεύτερος μάλιστα έσπευσε να αφιερώσει το γκολ στον πατέρα του, και ο Κακλιάς, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αραπίτσας.

Τέλος, με 0-2 πέρασε από το γήπεδο της Αγίας Παρασκευής ο Αίας Σούρπης, βάζοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στα οκτώ ματς του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ την Κυριακή:

Δύναμις-Θησέας 1-5

(26’ Μπαρδόκου-46’ Ίσα, 52’ Μοράλες, 65’ Σφάκας, 70’ Τσεκούρας, 72’ Ρουκάς)

Ακρόπολη-Σκιάθος 2-1

(29’ Κόκκας, 68’ Μόσιος-46’ πεν. Μαλάκος)

Ηρακλής-Μαγνησιακός 1-4

(90’ Ασλάνογλου-16’, 57’ Οικονόμου, 52’ Δεμίρης, 87’ Μυλωνάς)

Ιάσων Α.Μ.-Δήμητρα 0-3

(52’ Κακλιάς, 63’ Τιμπλαλέξης, 83΄Αλ. Αραπίτσας)

Διαγόρας-Πύρασος 0-0 κ.α. (2-1 παρ.)

93’ Ζαχαράκης-104’ Πάσχος, 118’ Γουτούλης)

Ρήγας Φεραίος-Απόλλων Καν. 8-1

(7’ Μπόρας, 9’ Παπαγεωργίου, 15’, 56’, 68’ Καναβός, 17’ Τσιώλης, 50’ Μπακάλης, 78’ Μπομπότης-61’ Ζήσης)

Δάφνη-Πανιώνιος 6-0

(17’, 39’, 78’ Καρακίτσιος, 20’ Ευαγγελός, 62’ Στραβέλας, 85’ Γκιάστας)

Αγ. Παρασκευή-Αίας 0-2