Σημαντικό διπλό για Πύρασο, 0-1 τον Σαρακηνό

Μονομαχία του Σούδη με τον σκόρερ του αγώνα Σιώμο Μονομαχία του Σούδη με τον σκόρερ του αγώνα Σιώμο
Σημαντικό διπλό, που τον φέρνει προσωρινά στην πρώτη θέση με 21 βαθμούς μαζί με τον Γ.Σ. Αλμυρού, που έχει δύο ματς λιγότερα, πέτυχε ο Πύρασος στο ΕΑΚ εις βάρος του Σαρακηνού με 0-1 με τέρμα του Σιώμου στο 45’.
Ο Σαρακηνός είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Σαμαρά στο πρώτο μέρος, αλλά έμεινε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του σε φάση που δε … μύριζε γκολ. Στο δεύτερο ο Πύρασος πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και πλησίασε στο δεύτερο γκολ, ενώ αμυντικά δεν κινδύνεψε.

Η διάταξη των ομάδων
Ο Σαρακηνός ξεκίνησε με τον Γράντα κάτω από τα δοκάρια και τους Δημητριάδη, Σουλιώτη, Τσαγγαρά και Ιωάννου στην άμυνα. Καθαρός αμυντικός μέσος ήταν ο Σούδης, ενώ Καλαμάτας και Φραγκογιάννης ήταν μπροστά του. Αριστερά στη μεσοεπιθετική γραμμή ήταν ο Σαμαράς, δεξιά ο Νιαώτης και φορ ο Βαλωτής.
Μετά την αλλαγή του Τσαγγαρά με τον Τσεκούρα στο 59’ ο Καλαμάτας πήγε δίπλα στον Σουλιώτη στο κέντρο της άμυνας, ο Τσεκούρας στα δεξιά του κέντρου, ο Ναιώτης συνέχισε από την απέναντι πλευρά, ενώ οι Σαμαράς και Φραγκογιάννης ήταν δύο επιθετικά χαφ στον άξονα μπροστά από τον Σούδη. Με την είσοδο του Μπαρμπούτα ο Σαμαράς ξαναπήγεε στα πλάγια.
Ο Πύρασος είχε τον Τσιλίγκο στο τέρμα, τους Ρουκά, Γιοβάνη (πλάγιους), Μπασδάνη και Στεφανή (κεντρικούς), Κοτζαθανάση, Μαλισσόβα και Κατή στον άξονα της μεσαίας γραμμής και στα πλάγια αυτής τους Μπέικο (δεξιά) και Σφάκα (αριστερά), ενώ κλασικός προωθημένος ήταν ο Σιώμος. Οι αλλαγές του αγωνίστηκαν ο μεν Μπούτλας ως κεντρικό χαφ, ο δε Στεργίου ως δεξί εξτρέμ.

Το φιλμ του αγώνα
Α' μέρος
14’ ο Βαλωτής κέρδισε τρεις κόντρες διαδοχικά σε θέση μέσα αριστερά της περιοχής και έβγαλε για τον Σαμαρά, ο οποίος σούταρε διαγώνια λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι στην πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού
16’ φάουλ του Κοτζαθανάση από τα δεξιά και κεφαλιά του Μαλισσόβα, που έδιωξε σχετικά δύσκολα σε κόρνερ ο Γράντας
26’ σέντρα Νιαώτη από τα δεξιά, κεφαλιά του Βαλωτή στην κίνηση πολύ έξω από το αριστερό δοκάρι
32’ τεράστια ευκαιρία για τον Σαρακηνό. Από κακό βολέ του Τσιλίγκου, ο Νιαώτης πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, προχώρησε και από τα δεξιά έβγαλε παράλληλα για τον Σαμαρά, ο οποίος αφύλακτος εκτός μικρής περιοχής έπιασε το δυνατό σουτ, χωρίς να σκάσει η μπάλα στο έδαφος, αλλά την έστειλε πάνω από την εστία.
41’ ο Μαλισσόβας έστρωσε προς τα πίσω για τον Μπέικο, που σούταρε εκτός περιοχής λίγο πάνω από τα δοκάρια, με την μπάλα να καταλήγει στον ουρανό των διχτύων από την εξωτερική πλευρά και τον Γράντα να ελέγχει
45’ ΓΚΟΛ 0-1 από διώξιμο περισσότερο του Στεφανή από τη δεξιά πλευρά στο χώρο του κέντρου, η μπάλα έφτασε λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, με τους Σουλιώτη και Σιώμο να τη διεκδικούν. Ο δεύτερος έβαλε καλύτερα το σώμα, βγήκε μπροστά από τον αντίπαλό του και με το μυτάκι από θέση πλάγια δεξιά έστειλε στην απέναντι πλευρά της εστίας την μπάλα, η οποία κατέληξε στο πλάγιο δίχτυ, εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.
Β' μέρος
48’ εκτός εστίας το σουτ εκτός περιοχής του Μαλισσόβα
50’ λίγο πάνω από την εστία το σουτ του Σφάκα από το ύψος της περιοχής μετά από πάσα του Μαλισσόβα από τα αριστερά
58’ ο Τσιλίγκος μπλόκαρε το σουτ του Δημητριάδη
68’ τεράστια ευκαιρία για τον Πύρασο να κάνει το 0-2. Ο Ρουκάς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά στο πίσω δοκάρι και ο Σφάκας με βολίδα που έπιασε με το αριστερό έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
93’ απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Σφάκα πάνω από τα δοκάρια
94’ δυνατό σουτ του Βαλωτή μπλόκαρε ο Τσιλίγκος
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Δημητριάδης, Σουλιώτης, Τσαγγαράς (59’ Τσεκούρας), Ιωάννου, Σούδης (70’ Μπαρμπούτας), Καλαμάτας Φραγκογιάννης, Σαμαράς, Νιαώτης (79’ Ντουκώλης), Βαλωτής
ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Ρουκάς, Γιοβάνης, Μπασδάνης, Στεφανής, Κοτζαθανάσης, Μαλισσόβας, Κατής (81’Στεργίου), Μπέικος (64’ Μπούτλας), Σφάκας, Σιώμος
Last modified onSaturday, 26 November 2016 17:35