Το τρίποντο ο Ηρακλής, 2-1 την Ακρόπολη

Ο Τριχόπουλος ελέγχει την μπάλα υπό την πίεση του Τρελόπουλου, ενώ παρακολουθεί ο Τζιώλας Ο Τριχόπουλος ελέγχει την μπάλα υπό την πίεση του Τρελόπουλου, ενώ παρακολουθεί ο Τζιώλας

Με δυο γκολ του Ασλάνογλου ο Ηρακλής επικράτησε με 2-1 της Ακρόπολης στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν μέτριοι με κακή ανάπτυξη για μεγάλο διάστημα, ενώ η Ακρόπολη φαινόταν να πατά καλύτερα και είχε και τη μεγαλύτερη ευκαιρία αυτού του διαστήματος και μοναδική που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μεγάλη με το δοκάρι σε φάουλ του Κ. Κολυμήτρα.

Στο δεύτερο ο Ηρακλής ήταν άλλη ομάδα και έβαλε δύο γρήγορα γκολ με τον Χάρη Ασλάνογλου μέχρι το 58’, αλλά η γρήγορη μείωση από την Ακρόπολη από τον Τσουκάλη έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ωστόσο, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος, με τον Ηρακλή να συνεχίζει να είναι καλύτερος της ομάδας του Β. Τσουκάλη.

Το φιλμ του αγώνα

9’ φάουλ του Τσουκάλη πάνω από τα δοκάρια

13’ κεφαλιά του Στ. Αξιώτη με πλάτη στην εστία μπλόκαρε ο Σινάνης

14’ σουτ του Στ. Αξιώτη εκτός περιοχής μπλόκαρε ο Σινάνης

20’ φάουλ του Μαυρίδη μπλόκαρε εύκολα ο Στούκας

34’ ο Στούκας βγήκε έξω από την περιοχή και πρόλαβε να κόψει τον Σατελιάν, που είχε τσιμπήσει την μπάλα

35’ ο Στούκας βγήκε στη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής και απέτρεψε με τα πόδια να βγει μόνος ο Σατελιάν

38’ συρτό πλασέ στην κίνηση του Τρελόπουλου λίγο έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Στούκας

40’ δυνατό φάουλ του Μαυρίδη εκτός εστίας

44’ η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους με τον Κ. Κολυμήτρα να εκτελεί από πολύ πλάγια αριστερά το φάουλ και την μπάλα να βρίσκει την αριστερή συμβολή των δοκών

45’ κεφαλιά του Γιαουπλάρι από το ύψος του πέναλτι, έπεσε και μπλόκαρε ο Στούκας στην αριστερή του γωνία

47’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Κοντοβάς μπήκε από τα αριστερά και έβγαλε συρτά για τον Ασλάνογλου, ο οποίος με προβολή υπό πίεση έστειλε την μπάλα με φάλτσο στη ρίζα του εσωτερικού δοκαριού και από κει στα δίχτυα.

58’ ΓΚΟΛ 2-0 Ο Ασλάνογλου από θέση πλάγια δεξιά εκτός περιοχής "κρέμασε" τον Στούκα και έγραψε το 2-0, στέλνοντας την μπάλα στη απέναντι γωνία

60’ ΓΚΟΛ 2-1 μετά από ομαδική ενέργεια των παικτών της Ακρόπολης ο Σταύρος Αξιώτης έδωσε στον Τσουκάλη, που βρέθηκε απέναντι από τον Σινάνη και μείωσε το σκορ

61’ κακό σουτ του Σατελιάν μετά την πάσα του Ασλάνογλου από ευνοϊκή θέση δεν ανησύχησε τον Στούκα

65’ διαμαρτυρίες στον διαιτητή Τασσιόπουλο, που σταμάτησε φάση τετ-α-τετ του Σατελιάν για επιθετικό φάουλ στον Φ. Φώτου

71’ δύσκολη απόκρουση του Στούκα στο σουτ του Μαυρίδη εκτός περιοχής σε κόρνερ

74’ σέντρα-σουτ από τα δεξιά του Τσουκάλη, η μπάλα πέρασε παράλληλα προς την εστία, χωρίς να μπορέσει να μπει στην πορεία της ο Παγώνης και πέρασε άουτ

86’ ο Μιχολίτσης ξεμαρκαρίστηκε ωραία και σούταρε πάνω στον Σινάνη, που μπλόκαρε

90’ ΚΟΚΚΙΝΗ στον Σταύρο Αξιώτη για αντιαθλητικό χτύπημα στον Γιαουπλάρι

93’ ο Κοντοβάς ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Φ. Φώτου

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σινάνης, Ντούρο, Τζιώλας (71’ Ντενίς Φέζο), Μοράλες, Γιαουπλάρι, Τρελόπουλος, Μαυρίδης, Λιάκος (85’ Κυπτίου), Ασλάνογλου, Κοντοβάς, Σατελιάν (76’ Λιάρος)

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Στούκας, Ν. Αξιώτης (78’ Μιχολίτσης), Πασσιάς, Κ. Κολυμήτρας, Τ. Κολυμήτρας, Παλάντζας (60’ Παγώνης), Παππάς (65’ Τσούτσας), Τριχόπουλος, Τσουκάλης, Στ. Αξιώτης

Last modified onSunday, 20 November 2016 17:42