Logo
Print this page

Σταμάτησε στα επτά γκολ ο Βόλος 2004

Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και πέντε στο δεύτερο πέτυχε ο ΑΣ Βόλος 2004, επικρατώντας με 0-7 της Ροδόπης 87 στο γήπεδο της ΕΠΣ Θράκης για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β' Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών. Οι παίκτριες του Γιώργου Πλατανιά άνοιξαν το σκορ με ατομική ενέργεια και πλασέ της Γρηγοριάδη στο 20', ενώ στο 35', μετά από πάσα της Καλαμπούκα και πλασέ της Βέτσικα, έγινε το 0-2. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε, με τις ερυθρόλευκες να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να σκοράρουν με κάθε ευκαιρία. Στο 50' η Ανδρέου, με σουτ από το ύψος της περιοχής, έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του Βόλου, ενώ η Βέτσικα -με το δεύτερο προσωπικό της γκολ- στο 53' έκανε το 0-4. Δύο τέρματα πέτυχε και η Δημητριάδη και συγκεκριμένα το πέμπτο και το έβδομο, κατά σειρά. Αρχικά στο 60' μετά από πέναλτι που κέρδισε η Ανδρέου, από χέρι αντιπάλου, η Δημητριάδη ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχη, ενώ στο 90' η ίδια με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-7. Νωρίτερα (65'), η Σύρμου με ατομική ενέργεια ενέργεια και πλασέ έβαλε και το δικό της όνομα στη λίστα των σκόρερ της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας το πρώτο της φετινό τέρμα. Ετσι, οι ερυθρόλευκες παρέμειναν δεύτερες και διατήρησαν παράλληλα τη διαφορά των έξι βαθμών από την τρίτη της βαθμολογίας, Πανσερραϊκή, που επίσης νίκησε.

Οι τρεις βαθμοί της νίκης αφιερώθηκαν στις τρεις σημαντικές απουσίες (για διάφορους λόγους) που είχε η ομάδα του Βόλου και συγκεκριμένα στην αρχηγό, Μαρία Γουγούση, στην πρώτη σκόρερ του 1ου ομίλου, Χρύσα Γάτσιου και τη βασική στόπερ των ερυθρόλευκων, Γεωργία Σταυροπούλου.

ΑΣ ΒΟΛΟΣ 2004 (Γ. Πλατανιάς): Χατζηλαζάρου, Λεονταρίτη, Σταμοπούλου, Αβντόλι, Οικόνομου, Πούλιου, Γρηγοριάδη, Καλαμπούκα (78' Βαϊανοπούλου), Ανδρέου (70' Πάσχου), Βέτσικα (61' Σύρμου), Δημητριάδη.