Λυτρώθηκε στο 92' και διατήρησε το +6 ο Βόλος 2004

Σε ένα παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα που διεξήχθη την Κυριακή (19/2) στο Ε.Α.Κ. του Βόλου, ο Βόλος 2004 κατάφερε με αντίπαλο την Προοδευτική Περάματος να πάρει έστω και στο 92' τη νίκη και να κάνει ακόμη ένα βήμα για την άνοδο στην Α’ Εθνική, διατηρώντας το +6 από την τρίτη Πανσερραϊκή.

Οι παίκτριες του Γιώργου Πλατανιά δεν είχαν καλή απόδοση μέχρι τα ημίωρο και στο 23' μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με εύστοχο ψηλοκρεμαστό σουτ μετά την απόκρουση της Χατζηλαζάρου.

Στο 36' λεπτό όμως η Γρηγοριάδη με εκπληκτικό σουτ 15 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή να στείλει την μπάλα με μεγάλη δύναμη στο δεξί παραθυράκι γράφοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος 2004 είχε την υπεροχή, χάνοντας μία κλασική ευκαιρία στο 80’. Μετά από ατομική προσπάθεια της Γάτσιου, η Πούλιου πλάσαρε την αντίπαλο τερματοφύλακα, που απέκρουσε. Στη συνέχεια η Σύρμου με προβολή προσπάθησε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξε αμυντικός της Προοδευτικής.

Η πίεση συνεχίστηκε για να φτάσουμε στο 92' όταν μετά από καλοχτυπημένο φάουλ της Βέτσικα, η Δημητριάδη με κεφαλιά από κοντά έγραψε το τελικό 2-1 και έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς.

ΒΟΛΟΣ 2004: Χατζηλαζάρου, Γουγούση, Γρηγοριάδη, Αβντόλι, Σταυροπούλου (43' Πούλιου), Τσελίκα (76' Σύρμου), Γάτσιου, Δημητριάδη, Ανδρέου, Οικονόμου, Βέτσικα.

Φυσιολογική ήττα του Μαγνησιακού

Με 6-0 ηττήθηκε εκτός έδρας από τα Τρίκαλα 2011 ο Μαγνησιακός. Ήταν μία φυσιολογική ήττα από μία ομάδα που δεν έχει αντίπαλο στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής. Τα γκολ σημείωσαν στο 41′ με πέναλτι η Μπαρμπόσα, στο 50′ και 62′ η Παναγιωτίδη, στο 60′ η Ευθυμίου και στο 72′ και το 75′ η Γεραγόρη.