Πολυβόλο ο Βόλος 2004, νίκη παραμονής ο Μαγνησιακός

Εύκολο απόγευμα είχε την Κυριακή ο Α.Σ. Βόλος 2004 απέναντι στην ομάδα των Πιερίων Μουσών στην Κατερίνη, κερδίζοντας την με 1-9, για την εξ αναβολής 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών.

Παρότι οι Πιερίδες προηγήθηκαν με 1-0 στο 8', η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τις Βολιώτισσες.

Στο 9' η Γάτσιου ισοφάρισε σε 1-1, ενώ η Βέτσικα στο 20' και στο 27' και η Γρηγοριάδη στο 40' ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

Στο 50' η Βέτσικα έφτασε στο «χατ-τρικ», σημειώνοντας το 1-5, ενώ στο 68' η 13χρονη Κατερίνα Βαϊνοπούλου βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα, γράφοντας το 1-6 πετυχαίνοντας το πρώτο της γκολ με την ομάδα. Σ

το 75' η νεοαποκτηθείσα Ειρήνη Ανδρέου έγραψε το 1-7, ενώ η Γάτσιου ήταν αυτή που με δύο τέρματα στο 85' και 88' διαμόρφωσε το τελικό 1-9 πετυχαίνοντας κι αυτή χατ-τρικ.

Από τις σημαντικότερες στιγμές του αγώνα ήταν η επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας και η συμμετοχή της για 15 λεπτά της Φιλίτσας Σύρμου, που ταλαιπωρήθηκε από την αρχή της σεζόν από σοβαρό τραυματισμό.

ΒΟΛΟΣ 2004: Χατζηλαζάρου, Τσελίκα (75' Σύρμου), Σταμοπούλου (55' Βαϊνοπούλου), Αβντόλι, Σταυροπούλου, Γουγούση, Πούλιου (46' Πάσχου), Γρηγοριάδη, Βέτσικα, Ανδρέου, Γάτσιου.

Μαγνησιακός-Μέντεκας 2-1

Νίκη-άνασα για την παραμονή πέτυχε ο Μαγνησιακός στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής με 2-1 επί του Μέντεκα Καλαμαριάς. Παρότι βρέθηκε να χάνει στο 5’ με απευθείας φάουλ της Στυλιανίδου, μπόρεσε στα τελευταία λεπτά να γυρίσει το παιχνίδι, αν και δικαιούνταν το γκολ πιο νωρίς λόγω των πολλών ευκαιριών που χάθηκαν. Στο 78’ η Πέτση και η Κουσκούνη στο 85’ ήταν αυτές που λύτρωσαν τις Βολιώτισσες.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ζαμπάκα, Μεγαγιάννη, Καλαπαναγιώτου, Δερβενιώτη (70' Γκέκα), Καραλή (46' Ρουχά), Παπασακελλαρίου, Κουλουχιέρη, Κουσκούνη, Χρυσικοπούλου, Πέτση, Ογκίτσι.