Τεσσάρα για τον ΑΣ Βόλος 2004, ισοπαλία στην Κομοτηνή ο Μαγνησιακός

Εύκολη νίκη με 4-0 πέτυχε χθες το απόγευμα ο Βόλος 2004 για την έκτη αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής κόντρα στη Βασίλισσα Θράκης στο ΕΑΚ του Βόλου.

Στο 36' από λάθος της τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 1-0 με κοντινό πλασέ της Πούλιου, χωρίς γενικότερα να έχουν την απόδοση που θα ήθελαν στο πρώτο 45λεπτο.

Η επανάληψη, ωστόσο, ήταν επιθετικός μονόλογος για τον ΑΣ Βόλος 2004, που στο διάστημα αυτό πέτυχε άλλα τρία γκολ. Στο 58' μετά από ωραία προσπάθεια από αριστερά της Γάτσιου η μπάλα έφτασε στη Δημητριάδη που έκανε το 2-0. Στο 70' με ατομική προσπάθεια και πλασέ της Γάτσιου έγινε το 3-0 και στο 80' μετά από πάσα της Πούλιου η Οικονόμου πέτυχε το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, ενώ δύο φορές τα δοκάρια στέρησαν το γκολ από τις Χαρίση και Οικονόμου. Επόμενο παιχνίδι για τη ομάδα του Γιώργου Πλατανιά την ερχόμενη Κυριακή με τη Ροδόπη 87 εντός έδρας.

Στα σημαντικά του παιχνιδιού η επιστροφή της Χρύσας Βέτσικα που αγωνίστηκε για 15 λεπτά, ένα χρόνο μετά τον σοβαρό τραυματισμό της και η χρησιμοποίηση δύο 13χρονων κοριτσιών, της Άρτεμης Γεωργολοπούλου και της Κατερίνας Βαϊνοπούλου.

ΑΣ ΒΟΛΟΣ 2004: Χατζηλαζάρου, Λεονταρίτη, Σταμοπούλου (75' Βέτσικα), Σταυροπούλου, Αβντόλι, Χαρίση, Γουγούση, Πούλιου (85' Βαϊνοπούλου), Οικονόμου, Δημητριάδη, Γάτσιου (85' Γεωργολοπούλου)

Ροδόπη 87-Μαγνησιακός 1-1

1magnisiakos me rodopi 87

Αν και είχε περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες, ο Μαγνησιακός πήρε μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας στην Κομοτηνή από τη Ροδόπη 87. Το σκορ άνοιξε στο 55΄, όταν η Περιβολοπούλου εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και η Πατεράκη με το στήθος την προώθησε στα δίχτυα.

Στο 68΄ από μπαλιά της Ογκίτσι η Χρυσικοπούλου με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του Θ. Κατσαμόρα.

Στο 8΄ η Ογκίτσι, στο 23΄ η Δερβενιώτη, στο 37΄ η Χρυσικοπούλου, στο 40΄ η Καλαπαναγιώτου και στο 89΄ πάλι η Ογκίτσι σε τετ-α-τετ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για τον Μαγνησιακό.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Νέστορα, Μελαγιάννη, Ζαμπάκα, Δερβενιώτη (62΄ Ρούχα, 88΄ Γκέκα), Παπασακελλαρίου, Καλαπαναγιώτου, Κουσκούνη, Ογκίτσι, Χρυσικοπούλου, Πέτση

*Στα άλλα δύο παιχνίδια η  Προοδευτική Περάματος διέλυσε τις Πιερίδες Μούσες με 9-0, ενώ ο Πανσερραϊκός συνέτριψε με 0-4 τον Μέντεκα Καλαμαριάς. Ρεπό είχαν τα Τρίκαλα 2011.