Βασικές οι Βολιώτισσες, νέα ήττα για την Εθνική κορασίδων

Δεύτερη ήττα για την Εθνική Κορασίδων στο τουρνουά του 1ου προκριματικού γύρου (9ος όμιλος) που διεξάγεται στα Νησιά Φερόε, αυτή τη φορά από την ισχυρή Ιταλία, με σκορ 0-1. Βασικές με την Εθνική αγωνίστηκαν και οι τρεις Βολιώτισσες, η τερματοφύλακας, Μαργαρίτη, καθώς και οι Λιάκου και Γάτσιου.

Παρά το γεγονός ότι ηττήθηκαν και κατά συνέπεια αποκλείστηκαν από τη συνέχεια των προκριματικών, τα κορίτσια μας στάθηκαν ισάξια απέναντι στις Ιταλίδες, αποδεικνύοντας για δεύτερο σερί αγώνα την αγωνιστική τους άνοδο.

Σκόρερ για την Ιταλία η Μαρινέλι στο 45ο λεπτό ενώ στις καθυστερήσεις (82ο λεπτό) η Σεντουρίνι έχασε πέναλτι.

Στον άλλον αγώνα του ομίλου η Νορβηγία επικράτησε των Νησιών Φερόε 4-0.

Στην τελευταία αγωνιστική του τουρνουά, την Τρίτη 30/9/2014, η Εθνική Κορασίδων αντιμετωπίζει τα Νησιά Φερόε ενώ Ιταλία και Νορβηγία θα παίξουν για την πρωτιά στον όμιλο.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Μπατσίλας): Μαργαρτίτη-Γαβρά, Τσακίρη, Κωνσταντοπούλου, Γεωργιάδου (49' Καπνίση), Γάτσιου, Σαρρή, Λιάκου, Δοϊρανλή (61' Στεφάτου), Σαχινίδου, Γιάννου (72' Εξουζίδου).