Στις καθυστερήσεις ο Μέσι «λύτρωσε» την Αργεντινή

To Ιράν έβαλε... δύσκολα στην Αργεντινή των παγκοσμίων αστέρων, αλλά τελικά ο Μέσι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα σουτ έξω από την περιοχή «λύτρωσε» την ομάδα του και της χάρισε τη νίκη με 1-0.

Μια φάση χρειάστηκε ο ηγέτης της Αλμπισελέστε για να κάνει τη διαφορά, έφερε τη μπάλα στο αριστερό, βρήκε χώρο και με απίστευτο πλασέ έστειλε την... προβληματική Αργεντινή στην επόμενη φάση! Η γκολάρα του δίνει τον τίτλο του MVP, αλλά μέχρι το 91' οι Αργεντίνοι... υπέφεραν, ήταν εκτός κλίματος, δημιουργικά ανύπαρκτοι και κορυφαίος τους ο Ρομέρο, ο οποίος σε τρεις περιπτώσεις έσωσε την ομάδα του.

Η Αργεντινή με το «τρίποντο» απέναντι στους Ιρανούς πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ, κατακτώντας την πρώτη θέση του ομίλου, ωστόσο, οι Ασιάτες του Κάρλος Κεϊρός έχουν κάθε λόγο να αισθάνονται... αδικημένοι από την εξέλιξη του αγώνα, αφού έδειξαν πως είχαν τον τρόπο να κρατήσουν την «Αλμπισελέστε» στο... μηδέν και να πάρουν τον δεύτερο βαθμό στην διοργάνωση.

Last modified onSaturday, 21 June 2014 21:06