Με εκπληκτική τέταρτη περίοδο, ο Γ.Σ.Β. 64-80 την Ανάληψη (photos)

Προσπάθεια του Κωστούλα στο σημερινό ματς Προσπάθεια του Κωστούλα στο σημερινό ματς

Στο τέταρτο δεκάλεπτο κρίθηκε το ντέρμπι της Ανάληψης με τον Γ.Σ. Βόλου στο ΕΑΚ, με τους φιλοξενούμενους να είναι καταιγιστικοί αυτό το διάστημα και με επιμέρους σκορ 7-26 να παίρνουν το διπλό με σκορ 64-80.

Μετά το 22-21 του πρώτου δεκαλέπτου, στο δεύτερο η ομάδα του Κοσμάτου-Ντάκη επέβαλε την κυριαρχία της και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 33-44.

Ωστόσο, κι ενώ όλα έδειχναν ότι ελέγχει το ματς μέχρι το 26’, έχοντας αβαντάζ δώδεκα πόντων, ήρθε σε εκείνο στο σημείο η τεχνική ποινή στον Σουλιώτη που διαμαρτυρήθηκε, να φέρει τα πάνω-κάτω.

Δεν είναι μόνο οι τρεις στις τέσσερις βολές που σημείωσαν οι γηπεδούχοι (μία της τεχνικής ποινής και τρεις, γιατί το φάουλ πάνω στον Κοντάκη ήταν σε προσπάθεια τριών πόντων), αλλά και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την απώλεια συγκέντρωσης των αντιπάλων και με κλέψιμο πήραν την μπάλα και ολοκλήρωσαν την επίθεση με τρίποντο, μειώνοντας στους έξι. Μάλιστα, συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και βρέθηκαν να προηγούνται 57-54 στο 30’, έχοντας με τη ζώνη κλειδώσει αυτό το διάστημα την επίθεση του Γυμναστικού. Παράλληλα, οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα ήταν πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια, με τους Κοντάκη και Ίλτσογλου να σημειώνουν μαζί αυτό το διάστημα 20 πόντους.

Με την έναρξη, δε, της τέταρτης περιόδου με τρίποντο του Κοντάκη η Ανάληψη πήγε στο +6 (60-54).  Ωστόσο, οι κυανέρυθροι ξαναέβαλαν καλάθι στο 3.43’ πριν τη λήξη, δηλαδή μετά από έξι περίπου έξι λεπτά.

Αντιθέτως ο Γυμναστικός αφυπνίστηκε και με σερί ενδιάμεσα 0-15 είχε προηγηθεί στα 4.37’ με 62-69. Το γκολ-φάουλ του Ζαρογιάννη και το τρίποντο του Σιδέρη αρχικά (60-60) είχαν και συνέχεια. Ο Ζαρογιάννης σημείωσε το 60-62 και ο Καλογερόπουλος με επτά συνεχόμενους πόντους (δύο καλάθια και ένα γκολ φάουλ) έγραψε το 60-69.

Μετά το 62-69, οι μελανόλευκοι πέτυχαν άλλους εννιά αναπάντητους πόντους με τους Ζαρογιάννη με δύο δίποντα (το δεύτερο μετά από τέσσερα συνεχόμενα επιθετικά του ίδιου και του Κωστούλα), Τσαπραΐλη με τρίποντο και Κωστούλα με ολοκλήρωση αιφνιδιασμού (62-78), ενώ το τελικό σκορ ήταν το 64-80.

Η Ανάληψη έπαιξε χωρίς τους Στάμο, Συλεόπουλο και Ντίκα και ο Γυμναστικός χωρίς τους Χρηστομάνο (δεν ήταν έτοιμος μετά τον τραυματισμό του), Σπανόπουλο (τραυματίας), Ζούρη (πήγε φαντάρος), Τσίρο (μαθητικές υποχρεώσεις), ενώ ο Παυλόπουλος αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό, παρόλ’ αυτά βοήθησε.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 33-44, 57-54, 64-80

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 22 (5), Γαλανάκης 2, Κοντάκης 16 (2), Φάρκωνας 6 (1), Ευαγγελινός 4, Μωυσίδης 14 (1), Κωλέτσης, Μπέης, Βελλίδης, Παπαδούλης

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 6, Καλογερόπουλος 21, Τσαπραΐλης 5 (1), Ζήσης 7 (1), Σουλιώτης 4, Παυλόπουλος 8, Σιδέρης 3 (1), Κουρουπάκης 2, Ζαρογιάννης 23