Νίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει ο Γ.Σ. Βόλου, 75-66 το Δίλοφο

Ο Γυμναστικός στην αρχή δεν ήταν τόσο καλός κάτω από το καλάθι, άφηνε τους αντιπάλους ψηλούς να παίρνουν την μπάλα με ευκολία και να φορτώνουν με πόντους το καλάθι των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βολιώτες πίεσαν περισσότερο και έκαναν σερί 8-0 στο ξεκίνημά του, με τους φιλοξενούμενους να μένουν για πέντε λεπτά άποντοι. Στο 20’ το σκορ ήταν 45-38, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο δύο φορές η διαφορά πήγε αρχικά στους 11 (49-38 και 51-40), ενώ με το που μείωσε το Δίλοφο στους οκτώ (52-44 στο 25’), οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως και πήγαν στο +13 (57-44).

Από κει και πέρα οι Λαρισαίοι ξαναμείωσαν στους οκτώ στο 30’ (61-53), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΣΒ κρατούσε την απόσταση συνεχώς στους δέκα πόντους, για να επικρατήσει τελικά με 75-66, χωρίς πάντως να είναι αυτός που πρέπει και να έχει αρκετά περιθώρια βελτίωσης.

Από την άλλη βδομάδα να σημειωθεί ότι θα μπει στις προπονήσεις και ο Χρηστομάνος, που προφυλάχθηκε, αφού είχε θλάση στον προσαγωγό το προηγούμενο διάστημα.

Τα δεκάλεπτα:24-24, 45-38, 61-53, 75-66

ΓΣ ΒΟΛΟΥ: Κωστούλας 13, Καλογερόπουλος 6, Τσαπραΐλης 2, Ζήσης 5 (1), Σουλιώτης 2, Ζούρης 6, Παυλόπουλος 13 (1), Σιδέρης 2, Τσίρος, Κουρουπάκης, Σπανόπουλος, Ζαρογιάννης 26 (1)