Logo
Print this page

Εξασφάλισε τα πλέι άουτ ο Ολυμπιακός Β., 53-67 τον Παναθηναϊκό

Η Άντριους μαρκάρεται από την Κατερίνα Τσινέκε Η Άντριους μαρκάρεται από την Κατερίνα Τσινέκε

Τη συμμετοχή στα πλέι άουτ εξασφάλισε ο Ολυμπιακός Β., που στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών επικράτησε του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Λεωφόρου με 53-67. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη και 3η συνολικά για τις ερυθρόλευκες, αλλά και η δεύτερη εις βάρος του Παναθηναϊκού.

Η βολιώτικη ομάδα μπήκε δυνατά από την αρχή, παρότι δεν είχε διαθέσιμη την τραυματία Σουλτάνη, και έδειξε την ανωτερότητά της από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, προηγούμενη με 10-21, ενώ αύξησε ελαφρώς τη διαφορά στο ημίχρονο (26-38). Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 45-52, αλλά οι φιλοξενούμενες δεν τις άφησαν περιθώρια να πιστέψουν σε κάτι καλύτερο στη συνέχεια και με επιμέρους σκορ 8-15 στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στο +14 στο τέλος.

Οι ερυθρόλευκες δεν πλήρωσαν το γεγονός ότι είχαν 19 ριμπάουντ λιγότερα (54-35), αφού είχαν μεγαλύτερη ευστοχία εντός παιδιάς, έκαναν 10 παραπάνω κλεψίματα (2-12) και  14 λιγότερα λάθη (23-9). Συγκεκριμένα στα δίποντα ο Ολυμπιακός Β. είχε 38% έναντι 28% του Παναθηναϊκού και 46% στα τρίποντα έναντι 26%. Τα σουτ έξω από τα 6.75 ήταν ένα από τα μεγάλα όπλα για τις νικήτριες, έχοντας 6/13, με την Ταντουρόφσκα να πετυχαίνει τα πέντε απ’ αυτά σε δέκα προσπάθειες. Η Σκοπιανή έτσι είχε και πάλι τον καθοριστικότερο ρόλο στην επιτυχία της ομάδας της, σημειώνοντας συνολικά 23 πόντους.

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης-Κώτσου

Δεκάλεπτα: 10-21, 26-38, 45-52, 53-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Τσινέκε 25 (3), Ακρίβου 2, Γκαγκανάτσιου, Ζάρη, Κοίλια 6(2), Μπρούλια 2, Νούλα 2, Εζέτζα 16, Κακούρη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 3 (1), Γαλιατσάτου 4, Ταντουρόφσκα 23 (5), Άντριους 16, Ζέρβα 4, Γουίλιαμς 11, Κωτούλα 4, Δεληγιάννη 2.

Last modified onSaturday, 27 January 2018 20:24
Επικοινωνία: [email protected]