"Διά χειρός" Ταντουρόφσκα ο Ολυμπιακός Β., 76-73 τον Παναθλητικό

Φάση από τη σημερινή αναμέτρηση, ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθλητικό, στο ΕΑΚ Φάση από τη σημερινή αναμέτρηση, ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθλητικό, στο ΕΑΚ

Παρά την απουσία του Μιχάλη Καπουρνιώτη από τον πάγκο (είναι τιμωρημένος από την αναμέτρηση κόντρα στον Πανιώνιο), τον τραυματισμό της Σουλτάνη μόλις στο τρίτο λεπτό και την κακή διαιτησία στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε τον Παναθλητικό Συκεών με σκορ 76-73 την Κυριακή (21/1) το μεσημέρι στο ΕΑΚ του Βόλου, παραμένοντας ζωντανός στο "κόλπο" της παραμονής στην Α1 μπάσκετ Γυναικών, αλλά κυρίως παίρνοντας ψυχολογία για τη συνέχεια.

Η Ραφαέλα Σουλτάνη στις πρώτες στιγμές της αναμέτρησης αποχώρησε από το παρκέ, με ενοχλήσεις στη γάμπα, η οποία την ταλαιπωρεί από την αναμέτρηση στον Βύρωνα, κόντρα στον Αθηναϊκό, πριν μερικές εβδομάδες. Αυτό, όμως, δεν εμπόδισε τις "ερυθρόλευκες" να ξεκινήσουν δυνατά την αναμέτρηση, θέτοντας τις βάσεις για το "ροζ φύλλο". Συγκεκριμένα, με σταθερά καλή απόδοση και με "μπροστάρισσες" στο σκορ τις Αμερικανίδες Άντριους και Ουίλιαμς κατάφεραν να αποκτήσουν μία διαφορά που άγγιζε διψήφια τιμή (41-32) στο τέλος των πρώτων 20'.

Μάλιστα, το ξεκίνημα της επανάληψης έμοιαζε ακόμα καλύτερο για τον Ολυμπιακό, με τη διαφορά υπέρ του στο 23' να φτάνει τους 13 πόντους (47-34) και την Ουίλιαμς να κάνει "πάρτι" στη ρακέτα του Παναθλητικού, "φορτώνοντας" το αντίπαλο καλάθι με πολλούς πόντους και τις αντίπαλες ψηλές με αρκετά φάουλ. Στα επόμενα λεπτά, όμως, οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ανατρέψουν γρήγορα την εις βάρος τους κατάσταση. Συγκεκριμένα, στο 28' κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (52-52), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό στο +4 (56-52).

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο πήγαινε "πόντο - πόντο", με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς ανάμεσα στις δύο πλευρές. Όλα αυτά μέχρι το 37', όταν και η Άνα Ταντουρόφσκα "πήρε το όπλο της". Η γκαρντ των γηπεδούχων, με τρία συνεχόμενα τρίποντα, "καθάρισε" το παιχνίδι, δίνοντας διαφορά ασφαλείας στην ομάδα της, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός, μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα κρατούσε τη διαφορά πάνω από τους τρεις πόντους, με την οποία τον είχε κερδίσει ο Παναθλητικός στις Συκιές στο ματς του πρώτου γύρου, με τις φιλοξενούμενες, όμως, να πετυχαίνουν καλάθι στην τελευταία φάση της αναμέτρησης και να διαμορφώνουν το 76-73, "ισοφαρίζοντας" ουσιαστικά τη διαφορά των πόντων. Αυτό δε συμφέρει τον Ολυμπιακό σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς βρίσκεται σε μειονεκτική θέση, σε σχέση με τον Παναθλητικό, στο συνολικό "goal average" του πρωταθλήματος. Πάντως, οι ιθύνοντες του Ολυμπιακού Βόλου έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία στα τελευταία λεπτά που, σύμφωνα με τα λεγόμενά τους, τα έβλεπε όλα εις βάρος του Ολυμπιακού, στερώντας του την ευκαιρία να αυξήσει την υπέρ του διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-32, 56-52, 76-73

Ολυμπιακός Βόλου (Μπορίνος): Κυριατζίδου 7 (1), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου 7, Ταντουρόφσκα 19 (5), Σουλτάνη, Άντριους 12, Ζέρβα 3, Ουίλιαμς 23 (20 ριμπάουντ), Δεληγιάννη 5