Logo
Print this page

Πρόδωσε τον Ολυμπιακό Β. η αδυναμία του στα ριμπάουντ

Ο Ολυμπιακός Β. είχε τρομερό πρόβλημα κάτω από το καλάθι στο εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ, αφού επέτρεψε στον αντίπαλο του να πάρει περισσότερα επιθετικά από αμυντικά ριμπάουντ και έχασε με 83-70.

Οι γηπεδούχες είχαν 28 επιθετικά και 25 αμυντικά ριμπάουντ κι αυτό ακύρωνε όλες τις προσπάθειες της ομάδας του Μιχάλη Καπουρνιώτη και του Μάριου Μπορίνου, που έπαιζαν καλή άμυνα, αλλά οι γηπεδούχες ανανέωναν συνεχώς μία και δύο φορές τις επιθέσεις τους.

Γενικότερα μετά την ήττα από τις Εσπερίδες ο Ολυμπιακός Βόλου είχε πάθος, έδειξε  εμφανή βελτίωση, αλλά δεν άντεξε στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρόλο που στο 30’ προηγούνταν με 60-61, έχοντας ανατρέψει το μείον έξι του ημιχρόνου, έχασε στο τέλος με δεκατρείς πόντους.

Η Εύη Κυριατζίδου δεν αγωνίστηκε καθόλου για λόγους τακτικής, λίγο έπαιξε η Κωτούλα (πεντέμισι λεπτά) και ο Ολυμπιακός Β. δεν έκανε μεγάλο rotation, στηριζόμενος σε τέσσερις παίκτριες, τις δύο Αμερικανίδες του και στις Σουλτάνη και Ταντουρόφσκα, που έπαιξαν από 32 έως 38 λεπτά.

Να σημειωθεί ότι αποχώρησε λόγω πόνων στο γόνατό της, όπου έχει γενικότερα πρόβλημα, στις αρχές της τέταρτης περιόδου η Ζέρβα, ενώ σε εξετάσεις θα χρειαστεί να υποβληθεί η Σουλτάνη, που χτύπησε γόνατο με γόνατο με αντίπαλό της και δεν αισθανόταν καλά, βγαίνοντας από το παρκέ για δύο λεπτά, για να επανέλθει στη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 14-23, 45-39, 60-61, 83-70
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα 8, Λύμουρα 5, Μαγαλιού 3 (1), Μάλαρντ 17 (1), Κουλουμπή 1, Ταρπάγκου 2, Τράντα 2, Λιούις 31(1), Καρακούλια, Αλμπάνεζ 15 (1)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 3 (1), Σουλτάνη 15 (2), Αγαγιώτου, Αντριους 32, Ζέρβα, Ζήτη, Φέρμπανκς 12, Κωτούλα, Δεληγιάννη 8