Πρωταθλήτριες Ελλάδος οι κορασίδες του Παναθηναϊκού, 49-43 τον Φάρο

Το ματς μόλις έχει τελειώσει και οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος για δεύτερη σερί χρονιά Το ματς μόλις έχει τελειώσει και οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος για δεύτερη σερί χρονιά

Πρωταθλήτρια Ελλάδας για δεύτερη σερί χρονιά αναδείχθηκε η ομάδα μπάσκετ κορασίδων του Παναθηναϊκού, αφού επικράτησε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας του Φάρου Καερατσινίου με 49-43. Οι δύο αντίπαλοι ήταν αήττητοι και ισόβαθμοι μέχρι χθες και σήμερα στο μεταξύ τους παιχνίδι παίχτηκε η πρώτη θέση. Οι πράσινες έκαναν επιμέρους σκορ στα τελευταία 13 λεπτά 23-, καθώς έχαναν στο 27' με εννιά (26-35) και σήκωσαν την κούπα.

Πολύ χαμηλό ήταν το σκορ στο πρώτο μέρος, αφού το ματς ήταν πολύ νευρικό, με συνέπεια μετά το 9-8 υπέρ του Παναθηναϊκού πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες να πάνε στο ημίχρονο με τις πράσινες να προηγούνται 23-21.

Καλύτερο διάστημα για τον Παναθηναϊκό ήταν από το 12’ έως το 14.30, όταν με σερί 7-0 μετέτρεψε το εις βάρος του 11-14 σε 18-14. Στη συνέχεια ο Φάρος μείωσε στον έναν πόντο (21-20) και ισοφάρισε με μία στις δύο βολές της Χατζηλεοντή, αλλά η Ζαρή διαμόρφωσε το 23-21 του πρώτου εικοσαλέπτου.

Για τεσσεράμισι λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος και με σερί 0-5 ο Φάρος, εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι βασικές αντίπαλες παίκτριες είχαν φορτωθεί με φάουλ, προηγήθηκε με 23-26 και με μία στις δύο βολές της Στεφάνου στα 5.33’πριν τη λήξη της περιόδου έγινε το 24-26. Ακολούθησαν έξι αναπάντητοι πόντοι για την ομάδα του Κερατσινίου (24-32), αλλά το +8 δεν ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, αφού στα 2.48’ έγινε το 26-35 (+9). Με ευστοχία ωστόσο έξω από τα 6.75, καθώς σημείωσε δύο τρίποντα με τη Μουρίκη μέχρι το 30’, ο Παναθηναϊκός με 8-0 μέσα σε δυόμισι λεπτά μείωσε σε 34-35 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο 32.30’ ο Φάρος ήταν μπροστά με τρεις (36-39). Ωστόσο, μέχρι τη λήξη ο Παναθηναϊκός με όπλο τις βοήθειες από τον πάγκο κατόρθωσε να κάνει επιμέρους σκορ 13-4 και να πανηγυρίσει τη νίκη και μαζί την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδος. Μάλιστα στα 4.37’ ο Φάρος προπορευόταν με 41-43, αλλά αυτό το διάστημα μέχρι την εκπνοή έμεινε άποντος, αντίθετα οι πράσινες κατόρθωσαν να βάλουν οκτώ πόντους και να πάρουν το ματς με 49-43.

Τα δεκάλεπτα: 9-8, 23-21, 34-35, 49-43

Διαιτητές:  Σταματόπουλος-Φραγκούλη
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης-Αρχιμανδρίτης): Κοιλιά Π., Στεφάνου14 (1) , Μουρίκη 8 (2), Κάραλη 9, Κοιλιά Ν. 4, Μπεζαϊτη,Τάρλα 4 (1), Ζάρρη 2, Εζέτζα 8, Γάτου.
ΦΑΡΟΣ ΚEΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης-Αναγνώστου): Καρακασίδου 5, Κιαουλιά Μαλ. 3 (1), Καραπατάκη 3(1), Καλαφάτη , Κοντραφούρη 11, Παπαμιχαήλ, Τζιλιάνου, Χατζηλεοντή 21.

Last modified onSunday, 02 July 2017 22:11