Έκανε σκόνη την Τουρκία και πέρασε στους 4 η Εθνική γυναικών

Τη μεγαλύτερη επιτυχία της πανηγυρίζει η εθνική μας ομάδα μπάσκετ γυναικών που μετά από ονειρική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο συνέτριψε την αντίστοιχη της Τουρκίας με 84-55 στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας και εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Παράλληλα, η εκπληκτική ομάδα του Κώστα Κεραμιδά «σφράγισε» το εισιτήριο για τα Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018, που θα γίνει στην Ισπανία (22-30/9). Πρωταγωνίστρια για την Εθνική ήταν η Εβίνα Μάλτση, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την ομάδα της Τουρκίας ξεχώρισε η νατουραλιζέ Χόλινγκσγουρθ με 15 πόντους.

Παρά το κακό ξεκίνημα και την αστοχία από μέση και μακρινή απόσταση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει στα μισά της δεύτερης περιόδου, όταν η Τουρκία πήρε προβάδισμα +10 πόντων (22-12).

Μεγάλη εμφάνιση επίσης από τη Λύμουρα, που έδωσε βαθιές ανάσες στην εθνική μας, η Καλτσίδου, η Χριστινάκη και η Σπανού χωρίς φυσικά να υστερήσει καμία από την εθνική μας ομάδα.

Η Εθνική ξεκίνησε τον αγώνα με ένα τρίποντο της Καλτσίδου, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε 11 σερί πόντους. Στο τέλος του δεκαλέπτου η Ελλάδα μείωσε στους 5 (15-10 στο 10΄). Στην δεύτερη περίοδο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με ηγέτιδα την Εβίνα Μάλτση μείωσε αρχικά στο πόντο 27-26 (17’) και στη συνέχεια προσπέρασε για να πάει στα αποδυτήρια με «αέρα» 6 πόντων (36-30).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, όπως στον αγώνα με την Ρωσία, ήταν καταιγιστικό στο 3ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά με ένα σερί 7-0 πήρε για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφια διαφορά πόντων (30-43 στο 22'). Η Τουρκία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η Μάλτση με ακόμα μ’ ένα τρίποντο και στη συνέχεια η Λύμουρα, που τελείωσε την αναμέτρηση με 10 ασίστ, ανέβασαν τη διαφορά στους 14 (39-53 στο 29'), για να κλείσει την περίοδο στο +17 (40-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική, με την Τουρκία να έχει «παραδώσει τα όπλα» και με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, «καθάρισε» από νωρίς τον αγώνα. Οι Ελληνίδες δεν επανέλαβαν τα λάθη του αγώνα με τη Ρωσία, που παραλίγο να τις στοιχίσουν, και παίζοντας μεθοδικά και με τρομερή αυτοπεποίθηση ανέβασαν την διαφορά στους 20, για να πάρουν τελικά την νίκη και την πρόκριση με το εμφατικό 84-55, αφού ένα σημείο και πέρα όλα έμπαιναν.

Ελλάδα: Σταμολάμπρου 6 (2), Σταμάτη, Λύμουρα 7 (1), Σπυριδοπούλου 3 (1), Μάλτση 26 (3), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 3 (1), Κοσμά, Σπανού 11, Καλτσίδου 10 (2), Χρηστινάκη 9 (1).

Τουρκία: Μπίλικιτς 2, Τσόρα 1, Τσακίρ 11, Ντεμιρμέν, Τσαγκλάρ 6, Αλμπέν 10, Τσανίτεθ 3, Χόλινσγουορθ 15, Ουνέρ, Σενιουρέκ 1, Κοκσάλ 6.