Άλωσε και την Καλαμαριά ο Ολυμπιακός Β.

Ένα βήμα πριν τη στέψη είναι ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος πέρασε άνετα και από την Καλαμαριά απέναντι στον Απόλλωνα με 47-65 και πλέον με  νίκη επί του Πιερικού Αρχέλαου στις 2 Απριλίου στο ΕΑΚ πανηγυρίζει την άνοδο στην Α1 γυναικών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, εξού και το εις βάρος του 17-16 στο 10’. Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο, στηριζόμενος στην άμυνα μπήκε μπροστά στο σκορ και πήγε προηγούμενος στ’ αποδυτήρια με 21-27. Το δεύτερο μέρος άρχισε με σερί 0-8 για την ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη, που ξέφυγε με 21-35, με το τρίποντο της Παγκαλίδου να επισφραγίζει αυτό το σερί. Μετά τη μείωση σε 28-35 με 7-0 από τις γηπεδούχες, έβαλε πέντε αναπάντητους πόντους η Δημητριάδου και έκανε το 28-40, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 35-45.

Ο Απόλλων μείωσε σε 39-47 στο 31.30’, αλλά εν συνεχεία αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ η Καϊμακτσή για εξύβριση στον διαιτητή και με τις  δύο στις δύο βολές της Ταντουρόφσκα έγινε το 39-49. Μέχρι και τα 40’’ πριν τη λήξη ο Ολυμπιακός Β. είχε επιμέρους σκορ 6-16, με συνέπεια η διαφορά να εκτοξευτεί στους είκοσι (45-65). Απ’ αυτούς τους 16 πόντους, τους εννιά τους σημείωσε η Κοτσιάφτη. Το τελικό σκορ ήταν το 47-65, με τη Ζέρβα να παίρνει τον τίτλο της καλύτερης παίκτριας, αφού χρησιμοποιήθηκε για 37 λεπτά και βγήκε μόνο στα τελευταία τρία, έχοντας εκτός από εννιά πόντους, όλους στο πρώτο μέρος, πάρα πολλές ασίστ στο δεύτερο, όταν έπεφταν πάνω της δύο και τρεις αντίπαλες, αλλά και 16 ριμπάουντ, όντας «κέρβερος» κάτω από τα καλάθια.

Με την αποστολή ταξίδεψαν η Κυριατζίδου και η νεαρή Αρτεμισίου, χωρίς ν’ αγωνιστούν.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 21-27, 35-45, 47-65

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γκογκάκης-Καρακασίδου): Σταμπή 4, Ιγγλέζου 13 (2), Μαϊδάτση 2, Καλαντίδου 7, Ακσεχέρογλου 10, Σολωμού 5, Πολυχρονιάδου, Νεφελούδη, Καϊμακτσή 6, Γραμματικού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Νούλα, Παγκαλίδου 3 (1), Αγαγιώτη 7, Ζέρβα 9 (16ρ.), Σουλτάνη 8, Τότση, Χούτα, Ταντουρόφσκα 18 (2), Ζήτη 2, Αγκάνη 2, Δημητριάδου 5, Κοτσιάφτη 11.