Διπλό ανόδου κόντρα σε Πυλαία και διαιτησία ο Ολυμπιακός Β.

Μπορεί η διαιτησία να έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της (Θωμόπουλος, Χατζηχαρίσης), για να τον οδηγήσει στην πρώτη του ήττα τον Ολυμπιακό Βόλου στην Πυλαία, αλλά η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη δε «μάσησε» και έφυγε με το διπλό ανόδου με 57-60.

Οι κύριοι με τα γκρι φόρτωσαν αδίκως με το πέμπτο φάουλ Ζήτη στο 34’ και Σουλτάνη στο 37’ (τη δεύτερη με τεχνική ποινή για το … ύφος της), αλλά τελικά η επιθυμία τους να σπρώξουν στη νίκη την Πυλαία δεν πραγματοποιήθηκε.

Μετά το κακό για τα στάνταρ του βολιώτικου συγκροτήματος πρώτο μέρος, που τελείωσε με 24-25 υπέρ του, οι φιλοξενούμενες έκαναν καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (36-49). Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός έπαθε μπλακ άουτ και σε συνδυασμό με τις διαιτητικές αποφάσεις το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Στο 37΄μετά την τεχνική ποινή στη Σουλτάνη, η Πυλαία ισοφάρισε σε 54-54. Στο 38.30’ η Αγαγιώτου με τρίποντο έκανε το 54-57, ενώ η Γαλιτσιάνου με εύστοχο σουτ έξω από τα 6.75 ισοφάρισε. Τότε ανέλαβε δράση η Ζέρβα, που με εκπληκτική προσπάθεια σημείωσε στα 12’’ το 57-59. Μετά από άστοχη επίθεση της Πυλαίας, καθώς η Πετρίδου δεν μπόρεσε να σκοράρει υπό την πίεση της Δημητριάδου, η Κοτσιάφτη πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ στο 1’4’’. Με ½ βολές η τελευταία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 24-25, 36-49, 57-60.

ΠΥΛΑΙΑ (Λίτσου, Γιάνναρος): Ζωγράφου 6, Πετρίδου 20 (1), Γρηγοριάδου, Κοκκίνου 9, Βατσιτσίδου 9 (1), Ζιβώνη, Πασχαλούδη, Καρατζά 2, Γαλιτσιάνου 9 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης, Μπορίνος): Κυριατζίδου , Σαρακατσάνη , Παγκαλίδου 7 (1), Νούλα, Ταντουρόφσκα 12 (2), Αγαγιώτη 3 (1), Ζέρβα 15, Σουλτάνη 18 (3), Τότση, Χούτα, Ντελή , Δημητριάδου , Ζήτη, Αγκάνη, Διαμαντοπούλου 2, Κοτσιάφτη 3