Καθάρισε πάλι από το πρώτο ο Ολυμπιακός Β., 69-44 τους Τιτάνες

Στιγμιότυπο από το σημερινό ματς με τη Σουλτάνη να ετοιμάζεται να πάρει το σκριν της Ζέρβα Στιγμιότυπο από το σημερινό ματς με τη Σουλτάνη να ετοιμάζεται να πάρει το σκριν της Ζέρβα

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο, κατά το οποίο έκανε επιμέρους σκορ 25-4, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 48-19 (23-15 το πρώτο δεκάλεπτο), ο Ολυμπιακός Βόλου με τη γνώριμη τακτική του να καθαρίζει τα ματς από το πρώτο μέρος, επικράτησε και των Τιτάνων με σκορ 69-44 και έκανε το 15 στα 15 στον βόρειο όμιλο της Α2 γυναικών.

Οι ερυθρόλευκες είχαν τη μεγαλύτερη διαφορά στο 25’, φτάνοντας στο +32 (57-25), αλλά μετά χαλάρωσαν και επέτρεψαν στις Δραμινές να μειώσουν μέχρι το 30’ σε 57-30, μένοντας άποντες για περίπου πέντε λεπτά. Όπως στο τρίτο δεκάλεπτο, που το επιμέρους σκορ ήταν υπέρ των Τιτάνων (9-11), το ίδιο συνέβη και στην τελευταία περίοδο (12-14).

Στο 37’ το σκορ ήταν 67-36, με τον Ολυμπιακό να έχει σοβαρευτεί ελαφρώς, ωστόσο η διαφορά δεν ενδιέφερε, αλλά η αύξηση του χρόνου συμμετοχής όλων των παικτριών. Ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε πολλές αλλαγές (στο τελευταίο τρίλεπτο έπαιξαν μαζί Τότση, Ντελή, Χούτα, Αγκάνη και Διαμαντόπουλου) και τελικά ο αγώνας έληξε με 69-44, με τις φιλοξενούμενες να πετυχαίνουν τρίποντο από το κέντρο στην εκπνοή με τη Γαϊτάνη, λίγο μετά το φοβερό coast to coast της νεαρής Ντελή, που με άψογο λέι απ πέτυχε το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού στο ματς στα 5’’.

Χαρακτηριστικό του αγώνα το 9/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος, με την Ταντουρόφσκα να έχει αυτό το διάστημα 19 πόντους με 5 τρίποντα, αλλά δεν αγωνίστηκε στην επανάληψη λόγω ενοχλήσεων, ενώ η Ζέρβα αγωίστηκε μόνο για 12 λεπτά. Εκτός δωδεκάδας, για να ξεκουραστούν έμειναν Δημητριάδου και Κυριατζίδου.

Πάντως, οι φιλοξενούμενες παρά την ήττα χάρηκαν τον αγώνα, αφού το τραγούδι τους δίκην χορωδίας στ' αποδυτήρια (με προτίμηση στον Γιάννη Χαρούλη) ακουγόταν και έξω από το κλειστό.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 48-19, 57-30, 69-44

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης- Μπορίνος): Χούτα, Παγκαλίδου 6 (1), Ντελή 2, Ταντουρόφσκα 17 (5), Σουλτάνη 17, Τότση 3, Αγαγιώτου 8 (2), Ζέρβα 5 (1), Ζήτη 3 (1), Αγκάνη 4, Διαμαντοπούλου 2, Κοτσιάφτη 2

Last modified onSunday, 12 February 2017 19:29