Με καλάθι της Σουλτάνη στο 1’’ πήρε το διπλό ο Ολυμπιακός Β.

Σε κακή μέρα για τα δικά του στάνταρ βρέθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου στην Κατερίνη, παρόλ’ αυτά έστω και δύσκολα κέρδισε με 51-53 τον Πιερικό Αρχέλαο για την εξ αναβολής 10η αγωνιστική της Α2 γυναικών και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με το απόλυτο των βαθμών.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 18-15 υπέρ των γηπεδούχων που αγωνίζονταν με τον αέρα που τις έδινε ο κόσμος αλλά και οι τέσσερις συνεχόμενες νίκες που μετρούσαν πριν το σημερινό ματς, ενώ και η διαιτησία έπαιξε έδρα σε κάποιες περιπτώσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πέρασε αμέσως μπροστά με 15-20 και έκτοτε δεν ξαναέχασε το προβάδισμα, ωστόσο δεν μπόρεσε και να καθαρίσει το ματς, που κρίθηκε στο τέλος. Συγκεκριμένα, μετά το 28-30 στο 20’ και το 36-41 στο 30’, στα 2.20’ πριν το τέλος το σκορ ήταν 45-49 και με δύο βολές η Ζέρβα το έκανε 45-51.

Ακολούθησαν η μία στις δύο βολές της Ζουγκουρίδου (46-51 στο 38.30’), οι 0/2 της Δημητριάδη και το άστοχο λέι απ της Σουλτάνη, για να φτάσουμε στα33’’, όταν στη λήξη της επίθεσης η Μπαγκλαρίδου με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα με ταμπλό σημείωσε το 49-51. Ήταν ένα πολύ τυχερό καλάθι για τις Κατερινιώτισες, που είδαν την Ταντουρόφσκα στην επόμενη επίθεση να αστοχεί από τα 4 μέτρα, ενώ στα 14’’ με δύο βολές η Κοτζαμάνη ισοφάρισε σε 51-51.

Στα 6’’ έγινε φάουλ στη Σουλτάνη, χωρίς όμως να υπάρχει δικαίωμα για βολές, αφού ο Πιερικός Αρχέλοας δεν είχε συμπληρώσει φάουλ. Μετά το τάιμ άουτ του Μ. Καπουρνιώτη και την επαναφορά έγινε σκριν από τη Ζέρβα  στη Σουλτάνη, η οποία με δίποντο στο 1’’ έδωσε το σπουδαίο διπλό στην ομάδα της με 51-53.

Να σημειωθεί ότι μόλις τρία λεπτά αγωνίστηκαν οι Κοτσιάφτη και Αγαγιώτη, με τις ερυθρόλευκες να είναι νευρικές , αλλά παρά το ότι όλα κρίθηκαν στο τέλος δε φοβήθηκαν καμία στιγμή μήπως χάσουν το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 28-30, 36-41, 51-53

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιρογιάννη): Πουρσανίδου, Ζουγκουρίδου 6 (1), Φλώρου 10, Γκοτζαμάνη 9, Παπανικολάου 2, Μπαγκλαρίδου 5 (1), Λεκάι, Κωτούλα 17 (2), Δημητριάδου 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Παγκαλίδου, Αγαγιώτη, Σουλτάνη 19, Τότση, Χούτα, Ντελή, Ταντουρόφσκα 12 (2), Δημητριάδου 10, Ζήτη 2, Ζέρβα 10, Νούλα, Κοτσιάφτη.