Logo
Print this page

Εύκολο 61-35 επί του Απόλλωνα και 9Χ9 ο Ολυμπιακός

Προσπάθεια της Αγαγιώτου στο σημερινό ματς με αντίπαλο τη Σολωμού Προσπάθεια της Αγαγιώτου στο σημερινό ματς με αντίπαλο τη Σολωμού

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν το ματς του Ολυμπιακού Βόλου με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στο ΕΑΚ, με τις ερυθρόλευκες να επικρατούν άνετα με 61-35 και να κάνουν το εννιά στα εννιά. Βέβαια, τις γηπεδούχες διευκόλυνε το γεγονός πως οι Θεσσαλονικιές λόγω προβλημάτων ήρθαν στον Βόλο με έξι ετοιμοπόλεμες παίκτριες, οπότε δεν ήταν τόσο δυνατές αγωνιστικά. Κακή είδηση για τον Ολυμπιακό ήταν ο τραυματισμός της Δανάης Αγκάνη στο πρώτο μέρος, που της γύρισε το πόδι.

Από το πρώτο δεκάλεπτο κιόλας ο Ολυμπιακός είχε γίνει το αφεντικό του αγώνα, παίρνοντας διαφορά επτά πόντων στο 10’ (18-10), ενώ με σχεδόν πανομοιότυπο δεύτερο δεκάλεπτο (17-10 το επιμέρους σκορ) οι παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη πήγαν στο ημίχρονο στο +15 (35-20).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και στο +19 (41-22 και 43-24), αλλά μετά χαλάρωσε και οι φιλοξενούμενες μείωσαν μέχρι και στους 13 (43-30), για να διαμορφώσει η Ταντουρόφσκα το 45-30 στο 30’. Ιδιαίτερα χαμηλό το σκορ αυτήν την περίοδο με 10-10.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Απόλλων συνέχιζε παρά τις πολλές ελλείψεις να μάχεται και μείωσε σε 45-32, εκμεταλλευόμενος την αφλογιστία του Ολυμπιακού, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του καλάθι αυτήν την περίοδο στα 7.28’ πριν τη λήξη με τη Ζέρβα (47-32). Μετά το 47-33, στα 4.28’ η Σουλτάνη με γκολ-φάουλ έγραψε το 50-33, ενώ το +17 επαναλήφθηκε και στα 3.30’ με καλάθι της Ταντουρόφσκα  (52-35).

Στον χρόνο που απέμενε, η βολιώτικη ομάδα αύξησε κι άλλο το σκορ, με τη Ζέρβα αρχικά να πηγαίνει τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους είκοσι πόντους (54-35 στα 2.58’) και την Ταντουρόφσκα με τρίποντο στα 35’’ να διαμορφώνει το τελικό 61-35.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 35-20, 45-30, 61-35

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Διαμαντοπούλου, Παγκαλίδου 1, Ζέρβα 6, Ταντουρόφσκα 18 (4), Σουλτάνη 14 (1), Τότση, Αγαγιώτη 6 (2), Ντούλα, Ζήτη 2, Αγκάνη, Δημητριάδου 3, Κοτσιάφτη 11
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. (Γκογκάκης): Ιγγλέζου 7 (1), Σταμπή 8, Καλαντίδου, Σολωμού 8, Καϊμακτσή 11, Γραμματικού 2