Μόνος στην κορυφή ο Ολυμπιακός Β., 59-54 τον Ηρακλή

Η Κοτσιάφτη μαρκάρει τη Γιαννούδη του Ηρακλή, ενώ παρακολουθεί η Δημητριάδου Η Κοτσιάφτη μαρκάρει τη Γιαννούδη του Ηρακλή, ενώ παρακολουθεί η Δημητριάδου

Η κορυφή του βορείου ομίλου της Α2 γυναικών μπάσκετ είναι από σήμερα ερυθρόλευκη, καθώς ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε με 59-54 του μέχρι πρότινος ισόβαθμού του Ηρακλή και είναι πλέον μόνος πρώτος. Σε ματς θρίλερ οι Βολιώτισσες ήταν καλύτερες στα σημεία από τον «γηραιό» και με τη βοήθεια και του κόσμου τους έφτασαν στη σπουδαία επιτυχία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο με το που προηγήθηκε στο 7’ με 12-11 ο Ολυμπιακός, στην αμέσως επόμενη φάση η Ταντουρόφσκα χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και αναγκάστηκε να αποσυρθεί για μεγάλο διάστημα. Στα 21’’ κι ενώ οι ερυθρόλευκες προηγούνταν με 15-13 ήρθε το γκολ φάουλ της Ελευθεριάδου να διαμορφώσει το 15-16 της πρώτης περιόδου.

Στο 4.18’ πριν τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχες πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους μέχρι τότε με επτά πόντους, καθώς έγινε με αιφνιδιασμό της Σουλτάνη το 25-18.

Ωστόσο, με 0-6 ο Ηρακλής μείωσε σε 25-24, για να γίνει με πέντε συνεχόμενους πόντους της Σουλτάνη με τζαμπ σουτ και γκολ-φάουλ σε λέι απ το 30-24. Είχε προηγηθεί τάιμ άουτ από τον Μιχάλη Καπουρνιώτη, τον οποίον άκουσε όλο το κλειστό  με τις φωνές που έβαλε στις παίκτριές του. Το 30-26 του πρώτου 20λεπτου διαμορφώθηκε με 2/2 βολές της Βολιώτισσας Τσαμπούρη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ταντουρόφσκα ήταν «καυτή», σημειώνοντας μέχρι το 42-36 τους 10 από τους 12 πόντους του Ολυμπιακού. Το +6 είχε επαναληφθεί με τρίποντο της ίδιας λίγο πριν (36-30). Ο Ολυμπιακός έχασε ένα σίγουρο καλάθι, με την Κοτσιάφτη, που ήταν κάτω από τη στεφάνη ολομόναχη κι έτσι αντί να αυξηθεί κι άλλο η διαφορά στο 23.30’ και να πάει στους οκτώ, πήγε μέσα σε λίγο διάστημα στον πόντο (43-42). Μάλιστα ο Ηρακλής με τη Μαργαρίτη στο 29’ πέρασε μπροστά με 45-46, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 47-46 με καλάθι της Σουλτάνη.

Στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου μετά το καλάθι της Κοτσιάφτη ακολούθησε 0-5 των φιλοξενούμενων (49-51), αλλά ισοφάρισε αμέσως η Ταντουρόφσκα στα 7.30’ πριν το τέλος. Για τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράρουν και τελικά το έκανε ο Ολυμπιακός (53-51).

Στα 3.58’ η Ζέρβα είχε μία στις δύο από τη γραμμή (54-51), με την Ταντουρφόφσκα να πετυχαίνει ένα σπουδαίο τρίποντο στα 3.19’, με το οποίο έγινε το 57-51.Ο Ηρακλής απάντησε με τρίποντο της Τσαμπούρη στο 1.56’ (57-54), ενώ στο 39’ η Ζήτη είχε άστοχη προσπάθεια κάτω από το καλάθι σε σουτ υπό πίεση. Ούτε όμως ο Ηρακλής κατάφερε κάτι καλό στη δική του επίθεση, όπως και η Ταντουρόφσκα με τρίποντο στα 10’’. Όμως πήρε το επιθετικό η Ζέρβα, που έδωσε στη Σουλτάνη, στην οποία έγινε φάουλ. Με δύο στις δύο η γκαρντ του Ολυμπιακού στα 6’.1’ έκανε το 59-54 και καθάρισε το παιχνίδι. Ο Ηρακλής στην τελευταία επίθεση αστόχησε με τη Λογδανίδου και οι γηπεδούχες μετά το αμυντικό ριμπάουντ ροκάνισαν τον ελάχιστο εναπομείναντα χρόνο με τη Σουλτάνη, πανηγυρίζοντας στο τέλος τη σπουδαία νίκη, που τις φέρνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 30-26, 47-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Νούλα, Διαμαντοπούλου, Παγκαλίδου, Ταντουρόφσκα 14 (2), Σουλτάνη 22 (1), Τότση, Αγαγιώτη, Ζέρβα 14, Ζήτη 2, Κοτσιάφτη 7, Αγκάνη, Δημητριάδου.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Συρόπουλος): Τσουμπερλή, Ελευθεριάδου 7, Κωτούλα 7, Γιαννούδη 4, Τσακίρη, Τσαμπούρη 18 (2), Μαργαρίτη 10, Κομνηνού, Γεροστεργίου 4, Τζιότζιου, Λογδανίδου 4, Καρακούλα