Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός Β. 33-56 τον ΠΑΣ Γιάννενα

Το τερπνόν μετά του ωφελίμου για τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος όχι μόνο πέτυχε την έκτη συνεχόμενη νίκη του με το άνετο 33-56 στα Γιάννινα επί του ΠΑΣ, αλλά και ξεκούρασε πολλές βασικές, εφόσον το επέτρεψαν οι συνθήκες. Κι αυτό γιατί το ματς είχε κριθεί από το τρίτο δεκάλεπτο, με τις Αγκάνη, Τότση, Νούλα και Ντελή να παίρνουν αρκετό χρόνο συμμετοχής. Ουσιαστικά η επιτυχία ήρθε στο ρελαντί και με αρκετή συντήρηση δυνάμεων ενόψει Ηρακλή και μόνο η Σουλτάνη με την Κοτσιάφτη αγωνίστηκαν για περίπου 30 λεπτά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τους 13 από τους 20 πόντους των φιλοξενούμενων (11-20 το σκορ) πέτυχαν οι ψηλές Δημητριάδου (7) και Κοτσιάφτη (6), αφού ο Μιχάλης Καπουρνιώτης έριξε όλο το βάρος μέσα στη ρακέτα, γιατί οι παίκτριές του υπερτερούσαν σε ύψος.

Το 24-37 του πρώτου 20λεπτου διαμορφώθηκε με τρίποντο στην εκπνοή της Ταντουρόφσκα, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά και έβαλε πρόωρο τέλος στο παιχνίδι, προηγούμενος με +23 (29-52).

Σ’ αυτό συνετέλεσε και το γεγονός ότι πέρασαν στον αγώνα εκείνο το διάστημα για ένα επτάλεπτο περίπου και οι Ζέρβα, Ζήτη και Αγαγαγιώτου, που δεν είχαν αγωνιστεί μέχρι τότε.

Πολύ φτωχό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 4-4, με τους προπονητές να ρίχνουν στον αγώνα τις μικρότερες σε ηλικία μπασκετμπολίστριες.

Δημητριάδου, Παγκαλίδου και Σουλτάνη ήταν οι διακριθείσες για τις ερυθρόλευκες, ενώ   η Κυριατζίδου συνόδεψε την αποστολή, αν και τραυματίας, και το θετικό είναι ότι ήδη ξεκίνησε τρέξιμο, αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να προλάβει το ντέρμπι με τον Ηρακλή.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης ότι η Ξανθοπούλου των γηπεδούχων στο 32’ χτύπησε στο γόνατο και διακομίστηκε στο νοσοκομείο. Η διοίκηση και οι παίκτριες του Ολυμπιακού Βόλου εύχονται να μην είναι κάτι σοβαρό και ταχεία ανάρρωση.

Ωραίο τόνο στον αγώνα έδωσαν οι οργανωμένοι του ΠΑΣ Blue Vayeros, που υποστήριξαν παρά το αποτέλεσμα πολύ ένθερμα και χωρίς ακρότητες την ομάδα τους.

Αρνητικό τέλος ήταν η πολύ χαμηλή θερμοκρασία που επικρατούσε εντός του κλειστού, κάτι που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των αθλητριών.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 24-37, 29-52, 33-56

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ(Σιαμέτης): Ντόκου 10 (2), Γιωτίτσα Ε. 2, Βαλέκα, Κανή, Μεντεσίδου 8, Κατσίδου, Ξανθοπούλου 4, Στεργιούλα, Σταματέλου 6, Παπαδιαμάντη 3 (1), Μπουκουβάλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Νούλα 4, Παγκαλίδου 6 (1), Ταντουρόφσκα 8 (2), Αγαγιώτη, Ζέρβα 2, Σουλτάνη 17 (1), Τότση 2, Ντελή 2, Δημητριάδου 9, Ζήτη, Αγκάνη, Κοτσιάφτη 6