Διατήρησε το απόλυτο, νικώντας με 70-60 την Πυλαία ο Ολυμπιακός Β.

Η Σουλτάνη οργανώνει επίθεση του Ολυμπιακού Β. στο σημερινό παιχνίδι Η Σουλτάνη οργανώνει επίθεση του Ολυμπιακού Β. στο σημερινό παιχνίδι

Το απόλυτο διατήρησε ο Ολυμπιακός Βόλου στον βόρειο όμιλο της Α2 γυναικών, νικώντας και την Πυλαία στο ΕΑΚ με 70-60, έχοντας πάρει διαφορά δεκαπέντε πόντων στο ημίχρονο.

Η ομάδα των Καπουρνιώτη-Μπορίνου έκανε μεστή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο μέρος προηγούμενη με 43-28, με τη Ζέρβα να πετυχαίνει 13 πόντους αυτό το διάστημα στα 14 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ ξεκίνησε βασική για πρώτη φορά.

Οι ερυθρόλευκες είχαν το πάνω χέρι από το πρώτο δεκάλεπτο (21-15), αλλά στο δεύτερο ήταν ακόμη καλύτερες και με επιμέρους σκορ 22-13 έφτασαν στο +15 του πρώτου 20λεπτου.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (επειδή υπήρχε μία σημαντική διαφορά αποφασίστηκε να μη χρησιμοποιηθεί η Ζέρβα), οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 43-31, αλλά ακολούθησαν πέντε αναπάντητοι πόντοι από τον Ολυμπιακό (48-31), που ξαναπήγε τη διαφορά στο +17 στο 22.30’ (50-33).

Στο επόμενο τετράλεπτο σημειώθηκαν μόνο τρεις πόντοι από την Πυλαία (50-36), αλλά Ολυμπιακός ξαναβρήκε τον δρόμο στο καλάθι με τη Σουλτάνη (52-36). Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες έβαλαν από επτά πόντους έκαστη, με συνέπεια το 59-43 στο 30’. Μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο στο σημείο ήταν το +19 (59-40) με τρίποντο της Ταντουρόφσκα στο 28.45’.

Στην τέταρτη περίοδο χρειάστηκαν να περάσουν τρεισήμισι περίπου λεπτά, για να μπει καλάθι. Αυτό ήταν από την Πυλαία στα 6.36’ πριν τη λήξη, με τη Βατσιτσίδου να κερδίζει και το φάουλ και με έμμεσο τρίποντο να μειώνει σε 59-46, ενώ μετά το 59-48 ο Μ. Καπουρνιώτης πήρε τάιμ-άουτ (6.11’).

Η Κοτσιάφτη στα 5.48’ έγραψε το 61-48, με τον Ολυμπιακό να έχει μείνει άποντος συνολικά για πεντέμισι λεπτά, αν αναλογιστούμε ότι είχε ξανασκοράρει στα 11.15’ πριν το τέλος. Η διαφορά έγινε και μονοψήφια στα 4.18’ (+9, 61-52), αλλά ακολούθησε αμέσως το γκολ-φάουλ της Παγκαλίδου που έχασε τη βολή (63-52 στα 4.01’). Σε εκείνο το σημείο ξαναμπήκε η Ζέρβα, για να διασφαλιστεί η επιτυχία.

Καθοριστικό και παλικαρίσιο ήταν το καλάθι της Ζήτη στο 37’ (65-53), με τις γηπεδούχες μέχρι το τέλος να μην απειλούνται και να κερδίζουν τελικά με 70-60.

Higlight στο τελευταίο διάστημα του ματς η ολοκλήρωση αιφνιδιασμού από την Ταντουρόφσκα μετά από θαυμάσια μακρινή πάσα της Ζήτη, που ήταν και το τελευταίο καλάθι του Ολυμπιακού στον αγώνα και με το οποίο είχε γίνει το 70-58 στα 1.05’.

Να σημειωθεί ότι δεν αγωνίστηκαν για τις νικήτριες οι Κυριατζίδου και Αγαγιώτου.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-28, 59-43, 70-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Χούτα, Ντελή, Παγκαλίδου 4, Ταντουρόφσκα 10 (1), Σουλτάνη 19, Τότση, Δημητριάδου 6, Ζέρβα 14, Ζήτη 5 (1), Αγκάνη, Διαμαντοπούλου, Κοτσιάφτη 12

ΠΥΛΑΙΑ (Λίτσου): Μητράγκα, Ζωγράφου, Πετρίδου 14 (1), Γρηγοριάδου, Κόκκινου 15, Βατσιτσίδου 13 (2), Ζηβώνη 2, Νικολαΐδου, Καρατζά 6, Γαλιτσιάνου, Τζήμου 9, Μπλούμπη