Εκεί που έχανε πέρσι, κερδίζει φέτος ο Ολυμπιακός Β.

Ο Ολυμπιακός Βόλου στην 3η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Α2 γυναικών άλωσε ακόμη μία έδρα, όπου κατά την περσινή περίοδο είχε χάσει. Μετά τις Σέρρες, όπου πέρσι υπέστη μία επεισοδιακή ήττα και φέτος θριάμβευσε στην πρεμιέρα, πήρε και το διπλό στη Λάρισα με 52-64, απ’ όπου είχε φύγει στον περσινό πρώτο γύρο με σκυμμένο κεφάλι.

Οι ερυθρόλευκες του Μιχάλη Καπουρνιώτη είχαν από την αρχή μέχρι το τέλος το πάνω χέρι στον αγώνα και εφάρμοσαν τη γνώριμη τακτική της πίεσης σε όλο το γήπεδο. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν θετικό για τις φιλοξενούμενες (12-18 υπέρ τους), αλλά το δεύτερο το καλύτερό τους, αφού με επιμέρους σκορ 16-25 έφτασαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 28-43. Σημαντική συμβολή γι’ αυτήν την εξέλιξη είχε η Ζέρβα, η οποία στη δεύτερη περίοδο, όταν δηλαδή και μπήκε για πρώτη φορά στο παρκέ, πέτυχε οκτώ πόντους.

Η μείωση του σκορ από την Ολύμπια στους έξι στο 27’ (41-47) δεν είχε συνέχεια, αφού η τρίτη περίοδος έληξε με 41-50, ενώ στην τέταρτη οι νικήτριες δεν απειλήθηκαν καθόλου. Αντίθετα, με τη Σουλτάνη να δίνει ρεσιτάλ αυτό το διάστημα, σημειώνοντας 14 πόντους, έφτασαν στο απόλυτα δίκαιο 52-64.

Δεκάλεπτα: 12-18, 28-43, 41-50, 52-64

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι-Αργυρακούλης): Γαλιατσάτου 7, Ντριστέλα 2, Ράπτη, Σουλιώτη 9 (1), Κυριτσάκα 4, Σκαρλή 4 (1), Μαγδαλιανίδου, Κουτσουνούρη 19, Καλλίδη 7 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 5, Σαρακατσάνη, Παγκαλίδου 3 (1), Ταντουρόφσκα 16 (4), Αγαγιώτη, Ζέρβα 10, Σουλτάνη 21, Νούλα, Δημητριάδου 3, Ζήτη 4, Αγκάνη, Κοτσιάφτη 2