"Ροζ φύλλο" με σούπερ Ζέρβα ο Ολυμπιακός

Μόλις για ένα ημίχρονο αντιστάθηκε η Σταυρούπολη στην πίεση του Ολυμπιακού Βόλου στο ΕΑΚ, σε αναμέτρηση για τη δεύτερη αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Α2 μπάσκετ Γυναικών, με τις ερυθρόλευκες να επικρατούν, τελικώς, της ομάδας της Θεσσαλονίκης, με σκορ 61-44 - Επέστρεψε και ήταν φοβερή η Ζέρβα, με 21 προσωπικούς πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένος στο ξεκίνημα, δίνοντας την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να είναι μέσα στο παιχνίδι, προηγούμενες, μάλιστα, στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι ερυθρόλευκες σταδιακά βρήκαν τα πατήματά τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος, με μία διαφορά έξι πόντων υπέρ τους (31-25).

Στην επανάληψη, οι καλαθοσφαιρίστριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη έκαναν σωστή διαχείριση, έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν, σταδιακά, να ξεφύγουν στο σκορ, που στο τέλος του αγώνα έφτασε στο 61-44. Νίκη, λοιπόν, με 17 πόντους διαφορά για τον Ολυμπιακό, που ζευγάρωσε τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, συγκατοικώντας με τους Τιτάνες, τον Ηρακλή και την Ολύμπια Λάρισας.