Ηττήθηκαν στο Ρύσιο τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Ήττα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου στο Ρύσιο από την τοπική Αναγέννηση για το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ γυναικών. Οι ερυθρόλευκες πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση και έχασαν με 66-49 από μία ομάδα που μπήκε δυνατά και έδειξε από την πρώτη στιγμή ότι ήθελε το ροζ φύλλο.

Το άσχημο ξεκίνημα στο παιχνίδι ήταν αυτό που στέρησε από τον Ολυμπιακό Βόλου την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Οι ερυθρόλευκες βρέθηκαν με 15-2 πίσω στο σκορ, με τη Ζέρβα να έχει πετύχει το μοναδικό καλάθι…

Το τρίποντο της Ταντουρόφσκα και ένα δίποντο από τη Ζέρβα ήρθαν να μειώσουν σε 15-7 προσωρινά, ωστόσο οι παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου πέτυχαν μόνο ένα σουτ τριών πόντων με τη Σουλτάνη, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχες άλλους δέκα πόντους, για να λήξει το δεκάλεπτο με 25-10…

Το παιχνίδι εξελίσσονταν σε εύκολη υπόθεση για την Αναγέννηση Ρυσίου, που κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά στους 20 πόντους στη δεύτερη περίοδο για να κλείσει τελικά με 34-16 το σκορ για την ανάπαυλα.

Στους 18 πόντους διατηρήθηκε η διαφορά των δυο ομάδων και στην τρίτη περίοδο με τη Ζέρβα να παλεύει σχεδόν μόνη της… Κάπως έτσι και με τον νικητή να φαίνεται ότι έχει κριθεί οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ για την τελευταία περίοδο της αναμέτρησης. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με τη Δεληγιάννη να αναλαμβάνει δράση, κατάφερε να μειώσει μέχρι τους 12 πόντους τη διαφορά. Η προσπάθεια όμως δεν είχε συνέχεια, αφού και πάλι οι παίκτριες της Αναγέννησης ξέφυγαν στο σκορ.

Το τελικό 66-49 ήρθε εύκολα σχεδόν για τις γηπεδούχες και προβλημάτισε τον προπονητή του Ολυμπιακού, Μιχάλη Καπουρνιώτη.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 34-16, 51-33, 66-49

ΑΝΑΓΕΝΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (Καφαντάρη)(11/16β., 20/42β., 5/16τρ., 44ρ., 19ασ., 19λ., 12κλ., 1ταπ.): Μαραγκού 2, Καζαντζή, Παπαβασιλείου 3(1), Γράψα 2, Μούρτου 2, Σταυρίδου 14(3/4β., 1/3δ., 3/8τρ., 6ρ., 5ασ., 3κλ.), Βασιλειάδου 4(1), Μούλη 6, Σκιαδοπούλου 14 (2/2β., 6/9δ., 10ρ.), Λόγκαν 19(1/2β., 9/13δ., 11ρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης)(9/11β., 14/44δ., 4/17τρ., 33ρ., 11ασ., 18λ., 12κλ.): Κυριατζίδου 3, Σαρακατσάνη, Αρτεμισίου, Αγαγιώτη 3 (1), Σουλτάνη 3 (1), Ταντουρόφσκα 13 (1/2β., 3/3δ., 2/5τρ., 4ασ., 5κλ.), Ζέρβα 16 (4/5β., 6/16δ., 6ρ.), Ζήτη, Πόπιντσιούκ, Δεληγιάννη 12.

Last modified onSunday, 16 November 2014 15:37