Άλωσαν τη Λευκάδα τα κορίτσια του Ολυμπιακού!

Η ερυθρόλευκη μηχανή πήρε μπροστά και δεν σταματάει πουθενά! Τι κι αν η Νίκη Λευκάδας ήταν αήττητη μέχρι πρότινος; Τι κι αν το νησί του Ιονίου αποτελεί μία από τις πιο σκληρές έδρες του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ γυναικών; Τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη συνέχισαν την τρελή πορεία των τελευταίων αγωνιστικών, έδειξαν να μην επηρεάζονται από τη διακοπή και ανάγκασαν την πρωτοπόρο Λευκάδα στην πρώτη της ήττα της στο πρωτάθλημα με 70-74!

Η υπερπροσπάθεια των παικτριών του Μιχάλη Καπουρνιώτη έφερε ένα σπουδαίο διπλό, που αν μη τι άλλο αποδεικνύει οτι αν δεν υπήρχαν δύο στραβά αποτελέσματα και πάλι αυτή η ομάδα θα μπορούσε να πρωταγωνιστεί και να χτυπήσει την πόρτα της Α1. Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού, η άμυνα ζώνης δεν βγήκε στον Ολυμπιακό που δέχτηκε τέσσερα τρίποντα στα επτά πρώτα λεπτά... Έτσι ο Βολιώτης τεχνικός άλλαξε την άμυνα του δίνοντας εντολή στις παίκτριες του να πάρουν άτομα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη έπαιξαν εκπληκτική άμυνα με πίεση στην περιφέρεια και κατάφεραν να προηγηθούν με 24-39, με μία ασταμάτηση Νίκη Ζέρβα κάτω από το καλάθι! Η Λευκάδα δεν τα παράτησε και επέστρεψε στο ματς μειώνοντας στους επτά στην τρίτη περίοδο έχοντας σε καλή μέρα τη Σαμολαδά και τη Βολιώτισσα Δεληγιάννη. Στα τελευταία λεπτά η ψυχραιμία της Δήμητρας Χαβαλέ από τη γραμμή των ελευθερων βολών έπαιξε μεγάλο ρόλο.  Με γκολ φάουλ της Ζέρβα το σκορ έγινε 64-68, ενώ ακολούθησε τρίποντο της Σαμολαδά που μείωσε στον έναν.  Με βολές η Χαβαλέ έκανε το 67-70 αλλά το καλάθι της Δεληγιάννη έφερε και πάλι σε απόσταση αναπνοής τις γηπεδούχες. Με βολές και πάλι η Χαβαλέ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό, ενώ ήταν και αυτή που έγραψε το τελικό 70-74 και πάλι με δύο εύστοχες βολές, ενώ είχε προηγηθεί μία στις δύο από την Ψυχογιού. Εκτός από τις Ζέρβα και Χαβαλέ, η πρώτη σταμάτησε στους 30 πόντους και η δεύτερη στους 16, οι Κυριατζίδου και Ζήτη, που πέτυχαν από 10 πόντους, είχαν πολύ σημαντική συμβολή σε αυτή τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 24-39, 47-54, 70-74

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Κρητικού 8 (2), Αργυρού 8 (2), Γράψα, Σαμολαδά 17 (2), Κεμαβόρ 9 (1), Ψυχογιού 11 (2), Σταματέλου, Δεληγιάννη 17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 10, Σαρακατσάνη 5, Μπακρατσά 3 (1), Αγαγιώτη, Αλεξίου, Χαβαλέ 16, Ζέρβα 30, Ζήτη 10, Αρτεμισίου, Κοπάνου

Last modified onSunday, 05 January 2014 15:18