Στο φάιναλ φορ ο Ολυμπιακός, 87-78 την Εφές

Χάρη στην άμυνά του σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Εφές και να προκριθεί με σκορ 87-78 στο final 4 της Πόλης όπου θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι «ερυθρόλευκοι» που βρέθηκαν στο -4 στο ημίχρονο, κατάφεραν στην επανάληψη να σφίξουν την άμυνά τους, να πάρουν μεγάλα σουτ -κυρίως από τον Παπαπέτρου- και να εγκλωβίσουν την Εφές, όταν η μπάλα έκαιγε στο τέλος.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα 9 πόντων (76-67), όμως, η Εφές απάντησε και έριξε τη διαφορά στους τέσσερις. Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο δίλεπτο. Με 2'26'' να απομένουν ο Σπανούλης έβαλε δύο βολές και έκανε 80-74. Στην επόμενη επίθεση η Εφές υπέπεσε σε λάθος και ο Πρίντεζης με κρίσιμο τρίποντο πέτυχε το 83-74. Οι Τούρκοι από εκεί και έπειτα έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη νίκη και στο εισιτήριο για το final 4 της Κωνσταντινούπολης, από την οποία έχει ευχάριστες αναμνήσεις, αφού εκεί κατέκτησε  τη δεύτερη από τις τρεις Ευρωλίγκες.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σπανούλης με 22 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Πρίντεζης πέτυχε 14. Κομβικός ήταν ο Παπαπέτρου με 8 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Γκριν πρόσθεσε άλλους δέκα. Από την άλλη πλευρά έξι παίκτες της Εφές τελείωσαν με διφήφιο αριθμό πόντων. Ο Οσμάν είχε 11 και οι Τόμας, Χάνεϊκατ, Μπράουν, Γκρέιντζερ και Ερτέλ από 10.

Tα δεκάλεπτα: 25-21, 37-41, 63-58, 87-78

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9 (11 ριμπ.), Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 22 (2), Γουότερς, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 4.

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 10 (2), Χάνεϊκατ 10 (2), Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 11 (1), Γκρέιντζερ 10, Ερτέλ 10, Πολ 9 (3), Ντάνστον 4, Κερκ 4.