Logo
Print this page

Απρόσμενη ήττα από τη Γαλατά στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό

Κακός ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο γνώρισε απρόσμενη ήττα με 80-71 μέσα στο ΣΕΦ από την Γαλατασαράι σε αγώνα για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και μπαίνει σε περιπέτειες για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας με δεδομένο το «βαρύ» πρόγραμμα που ακολουθεί (με Ερυθρό Αστέρα εκτός, Ρεάλ Μαδρίτης εντός, Αναντολού Εφές και ΤΣΣΚΑ Μόσχας εκτός).

Παρά τη διαφορά των +16 πόντων που είχε πάρει από το πρώτο ημίχρονο, εντούτοις οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη συνέχεια επιδόθηκαν σε …ρεσιτάλ κακών επιλογών σε άμυνα και επίθεση και είχαν πολλά «νεκρά» διαστήματα που εκμεταλλεύτηκε η τούρκικη ομάδα, η οποία αξίζει να σημειωθεί ότι δεν είχε βαθμολογικά κανένα κίνητρο, μιας και είναι πολύ μακριά από την οκτάδα των Play off.

Με 4/5 τρίποντα, εκ των οποίων τα δύο στο τέλος, ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ ήταν καθοριστικός για τους Τούρκους. Ο Τάιους είχε 14 πόντους και 13 ο Κοκσάλ για τη Γαλατά, που έπαιξε απελευθερωμένα και χωρίς άγχος.

Μοναδικοί παίκτες με διψήφιο νούμερο πόντων για τους Πειραιώτες οι Γιώργος Πρίντεζης και Έρικ Γκριν με 14 πόντους έκαστος. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 2/20 τρίποντα (και τα δύο από τον Γκριν), με την τουρκική ομάδα να μετρά 10/16 έξω από τα 6.75. Κι όμως, η ομάδα του Πειραιά είχε 22 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 8 της Γαλατασαράι. Ο Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος επέστρεψε στην Αθήνα για να συνεχίσει την αποθεραπεία του εμφανίστηκε στο παρκέ του ΣΕΦ και αποθεώθηκε από τον κόσμο του Ολυμπιακού.

Μετά το 48-3 5 του πρώτου 20λεπτου, για μία ακόμη φορά ο Ολυμπιακός είχε νεκρά διαστήματα στην 3η περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 11-22 η Γαλατασαράι «ροκάνισε» τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 4 εύστοχα τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο (Μίτσοβ, Νταγιέ, Γκιουλέρ και Κοκσάλ). Με 1:09 για την ολοκλήρωση του, ο Νταγιέ ισοφάρισε σε 57-57, ενώ ο Ουότερς έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 59-57, στο 30’. Η Γαλατασαράι δεν είχε να χάσει τίποτα, έπαιζε απελευθερωμένη έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της μετά την ανατροπή και τελικά νίκησε! Ο Μίτσοφ έκανε το 64-66 και το 66-68. Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού αναθάρρησαν με το τρίποντο του Έρικ Γκριν (69-68).

Όμως, η συνέχεια ήταν απογοητευτική, αφού ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, ο Γκιουλέρ εύκολα κάτω από το καλάθι «έγραψε» το 69-70 και τα δύο τρίποντα του Μίτσοφ που ακολούθησαν (69-76) έβαλαν τέλος στις ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόωρη εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ.

Με το σκορ στο 71-77, το τρίποντο του Μάντζαρη βρήκε σίδερο στα 34’’, με τον Κοκσάλ να «σφραγίζει» τη μεγάλη νίκη της Γαλατασαράι στο ΣΕΦ με 3 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 48-35, 59-57, 71-80

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2), Μπιρτς 7, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 7, Ουότερς 4, Αγραβάνης 5, Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Λοτζέσκι 5

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Εργκίν Αταμάν): Μίτσοφ 18 (4), Φιτιπάλντο 6 (2), Τάιους 14, Κορκμάζ 3, Αράρ 4, Χατσίγιεβα, Πλάις 6, Ντέι 8 (1), Γκιουλέρ 8, Ντίμπλερ (2), Κοκσάλ 13 (1)

Επικοινωνία: [email protected]