Πανηγυρική πρόκριση ΠΑΟΚ, 54-84 τη Βέντσπιλς

Το ευρωπαϊκό του κοστούμι έβαλε ο ΠΑΟΚ που έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στο πιο κρίσιμο φετινό ματς, καθώς από την έκβαση του εξαρτιόταν σε μεγάλο ποσοστό η ευρωπαϊκή του πορεία. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στη Λετονία τη Βέντσπιλς με 30 πόντους διαφορά (μέγιστη τιμή) με 54-84 και προκρίθηκε πανηγυρικά στην φάση νοκ-άουτ του FIBA Champions League.

Με όπλο την άμυνα του που θύμιζε… γρανίτη, ο ΠΑΟΚ κατάπιε την Βέντσπιλς και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης σε όλο το ματς. Οι «ασπρόμαυροι» επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και ξέφυγαν με δέκα στο δεκάλεπτο (16-26), ενώ η διαφορά μεγάλωνε συνέχεια, για να λήξει το ημίχρονο με τους παίκκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να προηγούνται με 31-45.

Μόλις δέκα πόντους πέτυχε η Βέντσπιλς στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και να ξεφεύγει με 41-64 στο 30’, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ δε σήκωσε το πόδι από το γκάζι. Αντίθετα στη λήξη του αγώνα έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+30), με το τελικό 54-84 να του δίνει το εισιτήριο για την φάση νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 31-45, 41-64, 54-84

Βέντσπιλς (Γκιντς Φόγκελς): Λεϊμάνις 4, Ντιν 4, Γιάκοβιτς 2, Ζίεντινς 3 (1), Ζελιόνις 3, Γιανισένοκς 12 (3), Ατε, Σκέλε 2, Γκούλμπις 8 (2), Ζάκις 8 (1), Κάμπελ 7

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 10 (2), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 9, ΜακΦάντεν 10 (2), Μιλιένοβιτς 3, Γλυνιαδάκης 8, Καραμανώλης 2, Σάιμπερτ 14 (2), Πέινερς, 5 (1) Κλάντον 7