Άδικη ήττα για τον Άρη στην παράταση από την Μπάνβιτ

Μετά από ένα ματς θρίλερ στην Τουρκία με απίστευτες ανατροπές ο Άρης γνώρισε την ήττα με 95-94 από την Μπάνβιτ στην παράταση (80-80 κ.α.) σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Basketball Champions League της FIBA. Η διαιτησία «έβαλε το χεράκι της» σε κρίσιμα σημεία με αλλοπρόσαλλες αποφάσεις, ώστε να μείνει «ζωντανή» στα τελευταία λεπτά η τούρκικη ομάδα.

Εκτός των άλλων στοίχισαν στην προσπάθεια που κατέβαλε ο Άρης, για να κατακτήσει το ροζ φύλλο, η αστοχία του κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και τα πολλά λάθη του (19). Οι Θίοντορ (22π, 14 ασ. 6ρ.) Κορκμάζ (20π), Ορελικ (17π.), ξεχώρισαν για τους Τούρκους. Πρώτα «βιολιά» για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Ντραγκίσεβιτς (20π), Κάμινγκς (19π., 6 ασ.), Τζένκινς (18π., 6 ριμπ). Πολύ καλή δουλειά έκανε ο Καββαδάς, που βοήθησε την ομάδα του να ανακάμψει στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «κίτρινοι», ελάχιστα πριν το φινάλε, βρέθηκαν στο +5 (73-78) και λίγο αργότερα είχαν το προβάδισμα με 77-80. Ωστόσο, η έλλειψη ψυχραιμίας τους στοίχισε, με συνέπεια η Μπάνβιτ να στείλει το ματς στην παράταση (80-80).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Τούρκοι είχαν καλύτερα αντανακλαστικά, προηγήθηκαν με 9 πόντους (93-84). Με τους Ντραγκίσεβιτς, Τζένκινς, ο Αρης πλησίασε στο καλάθι (93-91) και με τρίποντο του Σέρβου, στα 26’’ για το τέλος της παράτασης, πήραν κεφάλι στο σκορ με 93-94. Στην πορεία για το φινάλε, ο Μούρτος έκοψε τον Θίοντορ, ο Ορελικ, όμως, πρόλαβε να σκοράρει και να δώσει τη νίκη στην Μπάνβιτ με 95-94.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-38, 62-57, 80-80, 95-94

ΜΠΑΝΒΙΤ (Σάσο Φιλιπόφσκι): Μούριτς, Κούλιγκ 15, Γκετσίμ 3 (1), Γκοκάλπ, Όρελικ 17 (3), Βίντμαρ 9, Τσάπελ 9 (1), Κορκμάζ 20 (4), Θίοντορ 22 (1).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Τσαϊρέλης 2, Τζένκινς 18 (2), Κάμινγκς 19 (3), Ζάρας 12 (2), Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς 5 (1), Καββαδάς 10, Ντραγκίσεβιτς 20 (3).