Λύτρωση στο τέλος, 69-68 την Μπασκόνια ο Παναθηναϊκός

Μόνο για καρδιακούς δεν προσφερόταν το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Μπασκόνια για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκα στο ΟΑΚΑ, στο οποίο οι «πράσινοι» με μεγάλα ψυχικά αποθέματα, νίκησαν με 69-68.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Σίνγκλετον με 23 πόντους (οι 21 στο πρώτο δεκάλεπτο!). Καθοριστικοί στο τέλος, οι Τζέιμς (16π.) και Καλάθης (14π., 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα), ενώ μοιραίοι αποδείχτηκαν για την ομάδα της Βιτόρια οι Ντιόπ (10π., 10 ριμπάουντ) και Μπουμπουά (11π.). Ο Παναθηναϊκός με τη νίκη αυτή, αναρριχήθηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Εuroleague, με 9 νίκες–5 ήττες.

Εντυπωσιακά άρχισε το ματς ο Παναθηναϊκός, που με έναν σούπερ Σίγκλεντον να πετυχαίνει 19 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 27-18 και έδειχνε ότι θα κάνει περίπατο στο ματς. Οι Ισπανοί ωστόσο είχαν αντίθετη γνώμη και με σερί 0-11 στη δεύτερη περίοδο έφεραν τούμπα το ματς, καθώς προηγήθηκαν στο ημίχρονο 37-41. Η Μπασκόνια κυριάρχησε κατά κράτος κάτω από τα καλάθια, ενώ οι «πράσινοι» έδειχναν εγκλωβισμένοι από το ροτέισον που επιχείρησε ο Πασκουάλ προκειμένου να μοιράσει τον χρόνο παιχνιδιού.

Ίδια γεύση και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό, να ξεφεύγουν με +9 (38-47) και 49-57, όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ στο 30’ (55-59).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με +4 (67-63). Όμως η χαρά κράτησε… ελάχιστα, αφού το τρίποντο του Μπομπουά (τρία λεπτά πριν τη λήξη) έσφιξε εκ νέου τον κλοιό, για το 67-66.

Ο Τζέιμς διατήρησε την ελληνική ομάδα σε θέση οδηγού (πετυχαίνοντας τον ένατο δικό του πόντο στους τελευταίους έντεκα των πρασίνων), όμως πάλι ο Μπομπουά δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να… ανασάνει, διαμορφώνοντας το 69-68, 1:35’ πριν το φινάλε.

Ο Μπουρούσης είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς, αλλά 20 δευτερόλεπτα πριν το τελικό σφύριγμα αστόχησε σε τρίποντο από τα οκτώ μέτρα, για να ακολουθήσει η… ανακάλυψη των διαιτητών. Καταλόγισαν ανύπαρκτο φάουλ στον Σίνγκλεντον (σε διεκδίκηση του ριμπάουντ με τον Χάνγκα), εξέλιξη που έδωσε κατοχή στους Βάσκους για την τελευταία επίθεση. Ο Καλάθης, όμως, έπαιξε μυθική άμυνα πάνω στον Μπομπουά, του έκλεισε εντελώς το δρόμο και η μπάλα έμεινε στα χέρια του, με το 69-68 να μην αλλάζει και το ΟΑΚΑ να… λυτρώνεται!

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 37-41, 55-59, 69-68

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Ορντόφ (Κροατία)

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 23, Νίκολς 3, Ρίβερς 4, Τζέιμς 16, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 3, Καλάθης 14.

Μπασκόνια (Αλφόνσο Αλόνσο): Λάρκιν 6, Πριτζιόνι 6, Χανγκά 12, Μπομπουά 11, Μπλάζιτς, Ντιόπ 10, Τιγί 4, Σενγκέλια 17, Μπάντιντζερ, Λουζ 2.

Last modified onSaturday, 24 December 2016 00:39