Εύκολη πρεμιέρα για την Εθνική στο Μουντομπάσκετ

Η Εθνική ομάδα είχε εύκολη πρεμιέρα απέναντι στη Σενεγάλη στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας, μπαίνοντας με το δεξί και με νίκη με 87-64 στη διοργάνωση. Από το πρώτο μισό του παιχνιδιού «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι αφού προηγήθηκε με 45-17 στο ημίχρονο, ωστόσο  παρά τη μεγάλη σε εύρος νίκη της, έδειξε δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση.

Στα δυο πρώτα δεκάλεπτα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, έτρεξε, έβγαλε εύκολα καλάθια και είχε μόλις τέσσερα λάθη. Στην επανάληψη όμως «παγιδεύτηκε» στην άμυνα ζώνης της Σενεγάλης, ενώ υπέπεσε σε επιπόλαια λάθη και έδινε εύκολα τα φάουλ και βολές. Βρήκε πάντως στη συνέχεια της λύσης με εύστοχα σουτ από τα 6,75. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Εθνική τελείωσε το παιχνίδι με 19 ασιστ και πέντε κλεψίματα, ενώ οι Σενεγαλέζοι έκλεψαν την μπάλα διπλάσιες φορές…

Αναμφίβολα η εξέλιξη του παιχνιδιού άφησε τους Έλληνες να χαλαρώσουν, ωστόσο σίγουρα η πρώτη αντίδραση της Εθνικής απέναντι σε «ζώνη», «χτύπησε καμπανάκια» στον Ομοσπονδιακό τεχνικό.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Καϊμακόγλου που τελείωσε το ματς με 20 πόντους με έξι τρίποντα, προσωπικό του ρεκόρ με τη φανέλα της Εθνικής, ενώ οι Βασιλειάδης με 13 και Αντετοκούνμπο με 11 τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα.

Δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64

Ελλάδα (Φώτης Κατσικάρης): Μάντζαρης 8 (2), Μπουρούσης 7, Ζήσης, Βασιλειάδης 13 (3), Καλάθης 4, Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5 (1), Σλούκας 7 (1), Καϊμακόγλου 20 (6), Αντετοκούνμπο 11, Βουγιούκας 3, Πρίντεζης 5

Σενεγάλη (Τσείκ Σαρ): Νιανγκ, Νταλμέιντα, Τόμας, Εντογιέ, Ντιόπ 6 (1), Εντογιέ Μ. 11 (2), Φαγέ 2, Ντουρ 4, Εντιαγέ 6, Ντιένγκ 21, Μπατζί 14

Last modified onSaturday, 30 August 2014 22:57