Στην οκτάδα με νέα νίκη η εθνική Εφήβων

Πιστή στο καθήκον, η Εθνική Εφήβων νίκησε εύκολα το Μαυροβούνιο με 72-57 στον τελευταίο αγώνα της για τη δεύτερη φάση, κατετάγη τρίτη στον έκτο όμιλο και στον προημιτελικό της Παρασκευής (14:00) θα αντιμετωπίσει τη δεύτερη του πέμπτου γκρουπ Ιταλία, που συνετρίβη από την Κροατία (81-65). Κορυφαίος ο Χαραλαμπόπουλος με 15 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, ακολούθησε ο Σταμάτης με 15 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Τσαλμπούρης είχε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Η Εθνική είδε μόλις μια φορά την πλάτη του Μαυροβουνίου στο σκορ (10-9) κι αμέσως μετά αντέδρασε με ένα σερί 10-0 παίρνοντας για τα καλά τα ηνία του αγώνα (10-19). Με τους Σταμάτη και Μήτογλου συνεπείς στο σκοράρισμα και άσο στο μανίκι τον Τσαλμπούρη, η ελληνική ομάδα έφτασε γρήγορα στο +20 (15-35), προτού ο Πόποβιτς οδηγήσει την ομάδα του στο «ψαλίδισμα» της διαφοράς στους 14 (27-41) με τη λήξη του πρώτου μέρους. Μέσα σε έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο το Μαυροβούνιο μείωσε στους επτά (41-48), αλλά με πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπόπουλο η Εθνική αντέδρασε σωστά ξεφεύγοντας ξανά με 13 (41-54). Η ύστατη προσπάθεια ανατροπής (55-63, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος) σταμάτησε από τον… Σταμάτη που έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα (55-67) και κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τους αντιπάλους.

Δεκάλεπτα: 10-17, 27-41, 43-57, 57-72.
Μαυροβούνιο (Ράντοβιτς): Άντελιτς 2, Γέλοβατς, Τσβόροβιτς, Κριβοκάπιτς 3, Ραντούνοβιτς 4, Χατζιμπέγκοβιτς 3 (1), Πόποβιτς 17 (1), Μπάτσοβιτς 14 (1), Νίκολιτς 3, Ίλιτς 6 (1), Ντόζιτς 5 (1), Κνέζεβιτς.
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 3 (1), Κώττας 4, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 9, Μουράτος 2, Τσαλμπούρης 16 (4), Μπιλλής 2, Σταμάτης 15, Παπαγιάννης 6, Χαραλαμπόπουλος 15 (3).