Logo
Print this page

Αντίο στη δεύτερη θέση για τη Νίκη, ήττα με 83-67 από τον Πρωτέα

Αντίο οριστικά στον στόχο της κατάληψης της δεύτερης θέσης στον τρίτο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών είπε η Νίκη Βόλου, αφού έχασε για δεύτερη φορά φέτος από τον Πρωτέα, αυτή τη φορά στα Γρεβενά με 83-67. Έτσι, πλέον οι κυανόλευκοι θέλουν το ροζ φύλλο στο φινάλε με τον Ιωνικό Ιωνίας στον Βόλο, για να εξασφαλίσουν την 3η θέση, αφού ο τέταρτος Πρωτέας πλησίασε στον έναν βαθμό.

Για τη Νίκη, παρά τις αρχικές προθέσεις της τεχνικής ηγεσίας να τον προφυλάξει, αγωνίστηκε τελικά για περίπου ένα 20λεπτο ο Παναγιώτης Τσώλης, μπαίνοντας στο ματς  στη δεύτερη περίοδο. Αντίθετα, το πρόβλημα στη μέση δεν επέτρεψε στον Τοκατλίδη να συμμετάσχει στην αποστολή.

Ο Πρωτέας πλήγωσε τη Νίκη έξω από τα 6.75, αφού είχε συνολικά 11 τρίποντα, ενώ η Νίκη τρία. Το πρώτο μέρος ανήκε στους Γρεβενιώτες, που προηγήθηκαν με 51-36, με την άμυνα των κυανόλευκων να …μπάζει. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα ανατράπηκε άρδην και μάλιστα κάποια στιγμή η Νίκη πλησίασε με πολύ δυναμική αντεπίθεση στους δύο, χωρίς την ανάλογη συνέχεια, καθώς η διαφορά του τρίτου δεκαλέπτου έκλεισε στους έντεκα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, μείωσαν στους πέντε, ωστόσο δέχθηκαν δύο απανωτά τρίποντα και ο Πρωτέας απέκτησε και πάλι πλεονέκτημα έντεκα πόντων και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 51-36, 68-57, 83-67

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουσίδης): Μαρκόπουλος 3 (1), Κλωνάρας 15 (1), Μιχαηλίδης 15 (5), Ρίγκος 2, Τακίδης 11, Κοττάς 12, Μποσιάρης 5, Καλογεράτος 12 (2), Δήμου 8 (2)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής, Γεωργίου 5 (1), Αναγνωστόπουλος 9, Καφάσης, Κουτίνας 17, Τσαβές 8, Βλήτσιος 5, Τσώλης 6, Παπαζήσης, Παπακώστας 17 (2)