Δεύτερη φετινή ήττα της Νίκης από τους Ικάρους, 79-75 στα Τρίκαλα

Κόστισε η απουσία του Παπακώστα στα τελευταία λεπτά, εξαιτίας του μικροτραυματισμού του Κόστισε η απουσία του Παπακώστα στα τελευταία λεπτά, εξαιτίας του μικροτραυματισμού του

Η Νίκη Βόλου πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα και τον ελαφρύ τραυματισμό του Παπακώστα στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έχασε από τους Ικάρους στα Τρίκαλα με 79-75. Ήταν η δεύτερη ήττα της ομάδας του Λάμπρου Πρέκα από τη συγκεκριμένη ομάδα, ύστερα κι από το 72-78 του πρώτου γύρου στη Νέα Ιωνία.

Οι κυανόλευκοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακοί αμυντικά και στην επίθεση παρουσίασαν μία δυσλειτουργία, παράγοντες που επέτρεψαν στους γηπεδούχους να "χτίσουν" μία ασφαλή υπέρ τους διαφορά και να τη διατηρήσουν μέχρι το τέλος των πρώτων 20'. Συγκεκριμένα, το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Δ. Μητσιάδη να προηγείται με 12 (25-13), διψήφια διαφορά που διατήρησαν μέχρι τη λήξη της δεύτερης περιόδου (40-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νίκη έδειξε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, πέτυχε την ανατροπή και προηγήθηκε μέχρι και με επτά πόντους, στα μέσα της τρίτης περιόδου, με τους Ικάρους, βέβαια, να "επιστρέφουν" πριν τη λήξη της, μπαίνοντας ξανά μπροστά στο τέλος των 30' (60-58). Το παιχνίδι θα κρινόταν στην "κόψη του ξυραφιού", με τον Παπακώστα, προς το τέλος του αγώνα, να παθαίνει ένα ελαφρύ διάστρεμμα που του κόστισε την απουσία του από το παρκέ, για περίπου τρία αγωνιστικά λεπτά. Εκεί η Νίκη έχασε το "μομέντουμ" της αναμέτρησης, οι Ίκαροι ήταν αυτοί που στο τέλος πήραν μία μικρή διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιώργος Φούντας (22π.), εξαιρετικός για τους ηττημένους ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, Κουτίνας (26π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 40-29, 60-58, 79-75

Ίκαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Φούντας Σ. 5, Στάνκοβιτς 2, Αργύρης Κ. 16 (3), Μέξης 9, Χατζής2, Ντούρβας 11 (3), Μπαρμπαρούσης, Αργύρης Σ. 12 (4), Φούντας Γ. 22 (3)

Νίκη Βόλου (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής 10 (1), Παπαζήσης, Γεωργίου 6, Αναγνωστόπουλος, Καφάσης, Κουτίνας 26 (2), Τσαβές, Βλήτσιος, Τσώλης 14 (2), Παπακώστας 16, Τοκατλίδης 3

13. ΓΕ Αγρινίου 21

*Ζέφυρος, Ικαροι Τρικάλων, Πρωτέας Γρεβενών, Εύαθλος Πολυκάστρου, Νικόπολη Πρέβεζας, Ιωνικός και ΓΕ Αγρινίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Last modified onMonday, 19 March 2018 01:30