Με εκπληκτικό τελευταίο πεντάλεπτο Νίκη-Εύαθλος 89-80

Ο Τσώλης σε προσπάθειά του στο παιχνίδι με τον Εύαθλο Ο Τσώλης σε προσπάθειά του στο παιχνίδι με τον Εύαθλο

Ακόμη μία σημαντική επιτυχία πανηγύρισε η Νίκη Βόλου στον τρίτο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ, αφού επικράτησε του Εύαθλου Πολυκάστρου με 89-80 με την υποστήριξη του συγκλονιστικού της κόσμου (όσοι ήταν στο κλειστό της Νέας Ιωνίας μπορούν να αντιληφθούν ότι αυτό δεν είναι ούτε υπερβολή ούτε κλισέ). Οι γηπεδούχοι έβαλαν τα δυνατά τους στο τελευταίο πεντάλεπτο και από το μείον πέντε βρέθηκαν στο τέλος στο +9.

Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα έκανε ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο, κατά το οποίο δέχθηκε 27 πόντους και έβαλε 17, με συνέπεια μετά το 21-20 του πρώτου μέρους να γίνει 28-47. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι κατάλαβαν ότι πρέπει να παίξουν άμυνα και με βάση αυτή γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν στο 30’ με 65-62.

Στην τελευταία περίοδο κι ενώ η Νίκη προηγούνταν με 70-67, δέχθηκε οκτώ αναπάντητους πόντους με συνέπεια να βρεθεί στα 5.29’ πριν τη λήξη πίσω με 70-75 κι ενώ πριν την ολοκλήρωση του σερί από τους φιλοξενούμενους δε δόθηκε πεντακάθαρο φάουλ πάνω στον Τσώλη σε σουτ κάτω από το καλάθι.

Τα πράγματα είχαν δυσκολέψει, αλλά οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα, μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο έμπειρος προπονητής, έβγαλαν αμέσως αντίδραση. Μέχρι τα 4.35’ ισοφάρισαν με δίποντο του Παπακώστα και τρίποντο του Γεωργίου, ενώ το σερί συνεχίστηκε και έφτασε στα 2.36’ στο 11-0 με τρίποντο του Κουτίνα από τη γωνία που το πανηγύρισε έξαλλα μαζί με την κερκίδα (81-75). Στα επόμενα δέκα δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες σημείωσαν από μία βολή (82-76), ενώ καθοριστικό ήταν το τρίποντο του Γεωργίου στο 1.45’ με δύο παίκτες κρεμασμένους πάνω του.

Απ’ αυτό το σημείο μέχρι τα 53’’ οι γηπεδούχοι είχαν 0/4 βολές με Τοκατλίδη και Κουτίνα και οι φιλοξενούμενοι 4/4, με συνέπεια να έχουμε νέο ενδιαφέρον στο ματς (85-80). Ευτυχώς που στα 44’’ ο Τοκατλίδης, που ξαναπήγε στη γραμμή, έβαλε έστω τη μία βολή (86-80), όπως έκανε και ο Γεωργίου μετά το αντιαθλητικό φάουλ που δέχθηκε στα 36’9’’ (87-80).

Η κατοχή ήταν ξανά για τη Νίκη και στα 25’’ ο Παπακώστας κάτω από το καλάθι μετά ασίστ του Γεωργίου διαμόρφωσε το τελικό 89-80.

Δεκάλεπτα: 21-20, 38-47, 65-62, 89-80

Νίκη Βόλου (Πρέκας): Παπακώστας 21, Τσώλης 15 (1), Κουτίνας 21 (2), Αναγνωστόπουλος 13 (3), Τοκατλίδης 5 (1), Διγενής 5 (1), Γεωργίου 9 (2), Καφάσης, Τσαβές, Βλήτσιος.

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 13 (3), Ημερίδης 10, Μπινιάκου 5 (1), Τασούδης, Τσινόπουλος 20 (4), Τσελέκης 9, Σιδηρόπουλος 16, Κουτούλας 7 (1).

3ος Όμιλος Γ' Εθνικής ανδρών

19η αγωνιστική

Νικόπολη Πρέβεζας-ΑΠΣ Πτολεμαΐδα 74-53

Φαίακας Κέρκυρας-ΑΓΣ Ιωαννίνων 78-68

Φίλιππος Βέροιας-ΓΕ Αγρινίου 77-46

Νίκη Βόλου-Εύαθλος Πολυκάστρου 89-80

Πρωτέας Γρεβενών-ΑΟΚ Βέροιας 89-91 (β' παρ.)

13. ΓΕ Αγρινίου 20

*Ικαροι Τρικάλων, Πρωτέας Γρεβενών, Εύαθλος Πολυκάστρου, Νικόπολη Πρέβεζας, Ιωνικός και ΓΕ Αγρινίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Last modified onMonday, 12 March 2018 09:35