Εξαιρετική η Νίκη, κέρδισε εύκολα 84-67 τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Ο Παπακώστας αφήνει την μπάλα στο καλάθι του ΑΓΣΙ Ο Παπακώστας αφήνει την μπάλα στο καλάθι του ΑΓΣΙ

Της ομάδας, που υποτίθεται ότι την "κοντράρει" για την τρίτη θέση του τρίτου ομίλου της Γ' Εθνικής, επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση η Νίκη στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας. Συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Λάμπρου Πρέκα νίκησε τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, με σκορ 84-67 κι έχει κάθε δικαίωμα, πλέον, να ατενίζει το μέλλον με περίσσεια αισιοδοξία, "γλυκοκοιτώντας" τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν απευθείας στην Β' Εθνική, ενώ εδραιώνεται στην Τρίτη.

Η Νίκη στο ξεκίνημα πατούσε καλύτερα στο παρκέ και στο 5' προηγήθηκε με 11-2, με δύο τρίποντα του Τσώλη και πέντε προσωπικούς πόντους του Παπακώστα. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε υπέρ της Νίκης, μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Κουτίνα, στη λήξη της περιόδου, να γράφει με λέι απ στον αιφνιδιασμό το 19-10.

Ακόμα πιο "εκρηκτικά" μπήκαν οι κυανόλευκοι στις πρώτες στιγμές του δευτέρου δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα, στο 13' η διαφορά έφτασε στο +15 υπέρ της Νίκης (27-12), με τον Γεωργίου να "πιάνει δουλειά" επιθετικά.

Η ομάδα των Ιωαννίνων έβγαλε αντίδραση και πραγματοποίησε ένα σερί 8-0, σε διάστημα δύο αγωνιστικών λεπτών (27-20). Η Νίκη, όμως, είχε το "μομέντουμ" της αναμέτρησης από την αρχή και το έδειξε, ανεβάζοντας ξανά την υπέρ της διαφορά σε διψήφια επίπεδα, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το καλάθι του Παπακώστα στην εκπνοή του πρώτου μέρους έκανε το σκορ 42-28, με την ομάδα του Λάμπρου Πρέκα να θέτει από το πρώτο μέρος τις βάσεις για μία πολύ σημαντική νίκη.

Το σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε πολύ. Η Νίκη συνέχισε να έχει πολύ καλή αμυντική λειτουργία. Το αποτέλεσμα αυτής ήταν τρία ελεύθερα λέι απ του Κουτίνα στον αιφνιδιασμό για το +20 υπέρ των γηπεδούχων. Τα Γιάννενα, όμως, έδειξαν και πάλι "σφυγμό", πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σκορ 12-2, και μείωσαν στο 50-40 υπέρ της Νίκης στο 25'. Μετά το "ξέσπασμα" των Ιωαννίνων, ο Λάμπρος Πρέκας άλλαξε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη, γεγονός που δυσκόλεψε επιθετικά τους φιλοξενούμενους. Έτσι, η Νίκη κατάφερε ξανά να χτίσει ξανά μία μεγάλη διαφορά ασφαλείας από τον αντίπαλό της, μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (61-46).

Αποφασισμένη να "τελειώσει" το παιχνίδι νωρίς μπήκε στην έναρξη της τελευταίας περιόδου η βολιώτικη ομάδα. Συνεχίζοντας την άμυνα ζώνης, πραγματοποίησε ένα σερί 9-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 24 πόντους (70-46), μετατρέποντας ουσιαστικά τα τελευταία λεπτά σε τυπική διαδικασία.

Με την τροπή που πήραν τα πράγματα στο παρκέ του Κλειστού Γυμναστηρίου της Νέας Ιωνίας, οι δύο προπονητές άνοιξαν το "rotation" τους, χρησιμοποιώντας όλους τους καλαθοσφαιριστές τους. Η διαφορά υπέρ των κυανόλευκων έφτασε μέχρι τους 25 πόντους, με το λέι απ του Μανώλη Αναγνωστόπουλου (74-49), με το τελικό 84-67 να διαμορφώνεται στο τέλος με κάποια καλάθια εκατέρωθεν στο ανοιχτό γήπεδο.

Δεκάλεπτα: 19-10, 42-28, 61-46, 84-67

Νίκη Βόλου (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής 8, Παπαζήσης 2, Γεωργίου 10 (2), Αναγνωστόπουλος 3, Καφάσης, Κουτίνας 18 (1), Τσαβές, Βλήτσιος, Τσώλης 15 (3), Λωρίτης, Παπακώστας 23 (2), Τοκατλίδης 5.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Μπαρτζώκας 13 (1), Αντωνίου, Μάκης 8, Θώδης 10, Τσίγκας 2, Γεωργίου 15 (1), Ζαμπέτης 12 (2), Βάτσιος 2, Καννης 5 (1), Εξαρχόπουλος.