Έφυγε με το διπλό από την Πτολεμαΐδα η Νίκη με 69-74

Πως κανένα ματς δεν είναι εύκολο αποδείχθηκε ακόμη μία φορά στον τρίτο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ, με τη Νίκη να βρίσκει μπροστά της σοβαρά εμπόδια από την προτελευταία Πτολεμαΐδα στο εκτός έδρας ματς που έδωσε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στη μακεδονική πόλη. Ωστόσο, οι κυανόλευκοι που βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και 15 πόντους στην αρχή της αναμέτρησης, έβαλαν τα δυνατά τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν το πολύτιμο δίποντο με 69-74.

Στο ξεκίνημα οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα ήταν πολύ νωθροί και βρέθηκαν να χάνουν με 23-8 στο 6ο λεπτό, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 25-16. Μέχρι το ημίχρονο η βολιώτικη ομάδα μείωσε κι άλλο και πλησίασε στους τρεις πόντους την Πτολεμαΐδα (38-35). Η Νίκη ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +7 στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ωστόσο τελείωσε μετά την αντίδραση των γηπεδούχων στο +2 για τη Νίκη (55-57).

Με σερί 9-0 στην αρχή της τελευταίας περιόδου η Πτολεμαΐδα στο 32' πέρασε μπροστά με 59-57. Στη συνέχεια πάντως η Νίκη σοβαρεύτηκε, ανέλαβε εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού και απέκτησε μία διαφορά 4-6 πόντων, που διατήρησε μέχρι το τέλος.

Πρώτος σκόρερ για τη Νίκη ο Κουτίνας με 28 πόντους και τον ακολούθησε ο Παπακώστας με 17.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 38-35, 55-57, 69-74

ΑΠΣ ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Νεοφυτίδης): Κλασίδης 13 (1), Μαστροδήμος 3 (1), Νεοφυτίδης 12, Τσολάκης 2, Σαχπαζίδης 5 (1), Πανίδης 15 (2), Αθανασιάδης 3, Σαρρής 16 (2)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας - Τύμπας): Γεωργίου 14 (2), Κουτίνας 28 (3), Τσαβές 2, Τσώλης 7, Παπακώστας 17, Τοκατλίδης 6, Παπαζήσης, Λωρίτης, Διγενής, Αναγνωστόπουλος, Καφάσης