Στη μέτρια μέρα της έκανε φοβερή ανατροπή η Νίκη

Με φοβερή ανατροπή στη μέτρια μέρα της η Νίκη κέρδισε σε ματς θρίλερ στη Νέα Ιωνία με 64-62 τον ΑΟΚ Βέροιας. Οι κυανόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν δύο λεπτά πριν το τέλος με 55-60, αλλά με πολλά ψυχικά αποθέματα έκαναν σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 62-60. Οι Βεροιώτες ισοφάρισαν σε 62-62, αλλά ο Σάκης Κουτίνας στα 5’’ πήγε σε μία διείσδυση, την οποία τελείωσε επιτυχώς με λέι απ, δίνοντας μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα δε βρέθηκαν σε καλή μέρα και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν ευστόχησαν σε ούτε ένα από τα δεκατρία τρίποντα που επιχείρησαν (0/13), ενώ έχασαν και τις οκτώ από τις 14 βολές που εκτέλεσαν (6/14).

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να μαζέψουν το μείον έντεκα του πρώτου δεκαλέπτου (14-25) μέχρι το ημίχρονο και μείωσαν στους τέσσερις (32-36). Στην τρίτη περίοδο η Νίκη ήταν καλύτερη και με επιμέρους σκορ 20-12 προηγήθηκε στο 30’ με 52-48, με το ντέρμπι να συνεχίζεται στο τελευταίο δεκάλεπτο και τη συνέχεια να είναι γνωστή.

Τα δεκάλεπτα14-25, 32-36, 52-48, 64-62

Νίκη Βόλου (Πρέκας): Διγενής, Γεωργίου 6, Αναγνωστόπουλος, Καφάσης 4, Κουτίνας 19, Τσαβές 8, Βλήτσιος, Τσώλης 12, Παπακώστας 15, Τοκατλίδης

ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης): Τρομπούκης 4, Ουσουτζόγλου, Σισμάνης 15 (2), Γκάνας 6 (2), Βλάχος 12 (2), Λέφας 5 (1), Μπαρμπαρούσης 2, Χατζηλαμπρινός 6, Γιαννουζάκος 12 (1)